
Uus hukkis, mutta muuten vakio kamaa.. onko ennakkoa säätämällä saatu tätä muutettua? Kumpaan suuntaan muuten jakajaa pitää kääntää, kun ei ole lamppua ja ikinä sitä ei muista?

Valvoja: CRSC Hallitus
ettei olis hukkaportin kellon välitanko liian pitkänä? omassa isompi hukkaportin kello ja yritin laskea paineet 0,6bar niin teki vähän samanlaista. nyt 0,8 ja nousee nopeasti,cossuton kirjoitti:Millä asioilla pystytään vaikuttamaan siihen, että turbo heräis pienillä kierroksilla vähän aikasemmin? Tossa käikäleessä vasta 3500RPM alkaa (mittarin mukaan) turbo tulemaan mukaan, tuntuu jotenkin pirun korkeelta tuo herääminenja vasta jossain 5000RPM on baarit kaakossa eli 0.6:ssa..
Uus hukkis, mutta muuten vakio kamaa.. onko ennakkoa säätämällä saatu tätä muutettua? Kumpaan suuntaan muuten jakajaa pitää kääntää, kun ei ole lamppua ja ikinä sitä ei muista?
Ei kai ennakko tohon ahtojen nousemiseen pahemmin vaikuta. Etkös sä sanonut, että se sun turbo heittää öljyä läpi ja päittäisvälystä on havaittavissa? Tuli vaan mieleen, että missäköhän kunnossa ne siivet mahtaa olla.cossuton kirjoitti: onko ennakkoa säätämällä saatu tätä muutettua? Kumpaan suuntaan muuten jakajaa pitää kääntää, kun ei ole lamppua ja ikinä sitä ei muista?
No vaikuttaa varmasti, mutta kun se on lampulla aiemmin säädetty kohdilleen niin ei kai sitä hirveesti kannata siitä muuttaa. Ite ainakin tarkistaisin sen kellon säädön ensimmäisenä. Voihan sitä tietty muutaman asteen kääntää aikasemmalle ja kattoa miltä vaikuttaa. Eli alkuperäseen kysymykseen vastauksena: myötäpäivään jakajasta päin katsottuna.Orsts2 kirjoitti:eiköhän se sytkä ennakko nyt hiukan siihe kuitenkin vaikuta ?
Nyt en ymmärrä ollenkaanJesseT kirjoitti:Sellainen 5mm pitäisi olla esijännitystä tangossa kun laittaa paikalleen. Tosin jos sulla on -31 kello ja yrität saada vain 0.6bar ahtoja ja vielä Åmålin kanssa niin soppa on valmis.
Ahaa, kiitos selvityksestä. Tuota esijännitystä ei taida tosiaan olla yhtään, kun en hoksannut venyttää sitä kiinnitettäessäJesseT kirjoitti:-31 kello on liian jäykkä, eikä sitä ole tehty 0.6bar paineita varten.
Esijännitys on se mitta paljonko sitä hukkaportin kellon tankoa joutuu vetomään pidemmäksi jotta saat sen asennettua hukkaportin tappiin kiinni.
Åmål-venttiili on laite joka vain ja ainoastaan nostaa paineita peruspaineesta. Jos siis kello on jäykkä jo alunpitäen, ja haluat vain 0.6bar, niin silloin "soppa on valmis".
Näin ne hommat etenee. Kannattaa sitä Fordin manuskaa lukea välillä jos ei ole vielä näppituntumaa kehittynyt. Tuo esijännitys selittää tuon huonon heräämisen, mutta sitten aletaan jännäämään, että saatko mitenkään tarpeeksi vähän ahtoja jotta vakioboksi ne hyväksyy. Kun Åmål-venttiililtä ottaa sen tökkelin irti, niin silloin mennään peruspaineella, eli sen vähemmän ei enää saa ilman kellon vaihtoa. Toki fiksumpaa olisi laittaa ne paineet sinne kiloon, ettei XR3:setkin tule ohi ja sit miettiä vaihtoehtoja miten pääsee eroon siitä sytkäboksin katkaisusta.cossuton kirjoitti:Ahaa, kiitos selvityksestä. Tuota esijännitystä ei taida tosiaan olla yhtään, kun en hoksannut venyttää sitä kiinnitettäessäJesseT kirjoitti:-31 kello on liian jäykkä, eikä sitä ole tehty 0.6bar paineita varten.
Esijännitys on se mitta paljonko sitä hukkaportin kellon tankoa joutuu vetomään pidemmäksi jotta saat sen asennettua hukkaportin tappiin kiinni.
Åmål-venttiili on laite joka vain ja ainoastaan nostaa paineita peruspaineesta. Jos siis kello on jäykkä jo alunpitäen, ja haluat vain 0.6bar, niin silloin "soppa on valmis".![]()
fucking ååmål..
Ei huolta, kysyn seuraavaks suoraan sultaJesseT kirjoitti:Hyvä että alkaa auto toimimaan. Mikähän topikki seuraavaksi tulee?
Äh, ei väliä, piikatkoonlauri kirjoitti:Nii aattelin tuota piikkaamista, omassa nousi siihen 0,8 tuntumaan ja pysyi siinä laskematta. Amali oli kiinni ja -31 kello, amalin reikien kokoa oon siitä muuttanu.
No mulla cossussa esimerkiksi ei hukkaportti pysyny kiinni, ennen kuin jäykällä kellolla. Esikiristyksellä olis saanu varmaan paineet nousemaan, mutta olis vaan pitänyt kiristää niin paljon että portin maksimi liike olisi rajoittunut liikaa. Ja tuohon ei auta rajapainevenat ym.KtK kirjoitti:Miksi yleensä niitä jäykempiä kelloja laitetaan. Ainakaan vakioahtimella ei mitään tarvetta,vaikka olis about 1.5 painetta.
Tuo ongelma taas on liian ahtaan pakopuolen vika. Pakopaineet avaa portin väkisin.tony the tiger kirjoitti:No mulla cossussa esimerkiksi ei hukkaportti pysyny kiinni, ennen kuin jäykällä kellolla.KtK kirjoitti:Miksi yleensä niitä jäykempiä kelloja laitetaan. Ainakaan vakioahtimella ei mitään tarvetta,vaikka olis about 1.5 painetta.
No tuskin tuo vielä hyvin paljon alkoi tuossa vaiheessa ahdistamaan, pakopuoli on a-ryhmän cossuescon ahtimesta ja ahtimen tuotto riittää +450hp asti. Ja jatkuvaa painetta voidaan ottaa 1,8bar, ilman pakopaineiden nousemista. Näitten mukaan on mitoitettu tuo ahdin.lauri kirjoitti:Tuo ongelma taas on liian ahtaan pakopuolen vika. Pakopaineet avaa portin väkisin.tony the tiger kirjoitti:No mulla cossussa esimerkiksi ei hukkaportti pysyny kiinni, ennen kuin jäykällä kellolla.KtK kirjoitti:Miksi yleensä niitä jäykempiä kelloja laitetaan. Ainakaan vakioahtimella ei mitään tarvetta,vaikka olis about 1.5 painetta.
Aika kummasti laskee tuo käyrä... Tippuko ahtopaineet samassa suhteessa?Aksu kirjoitti:Minkäslaisia vääntö käyriä on tullu näillä jotka ovat pelkällä tangolla kiristäneet paineet maksimiin.
Ainakin itse olen käsittänyt että jos esim suoraan hukkiksella kiristetään paineet esim 1.2bar niin sihen asti kunnes paineet saavutetaan niin ahdin pyörii liki max kierros luvuilla. Ja sen jälkeen kun portti aukeaa niin kierrrosluku ahtimessa laskee huomattavasti. Seurauksena on vääntökäyrä joka ensin nousee jyrkästi ylös ja tippuu lähes samassa suhteessa alas kun portti aukeaa.
Esim.NÄIN