Mk2 Esco ja sierran levyjarrut

Keskustelu liittyen vanhempaan Ford kalustoon.

Valvoja: CRSC Hallitus

VesQ
Viestit: 1142
Liittynyt: Ma Elokuu 16. 18:20:59 2004
Paikkakunta: Hollola

Mk2 Esco ja sierran levyjarrut

Viesti Kirjoittaja VesQ » Ke Helmikuu 13. 16:31:08 2008

Jees, eli aiheena olisi taas esco ja jarruongelmaa tällä kertaa

Orkkis jarruvermeet toimi ihan normaalisti yms ennen, ja nyt kun vaihdoin volvon akselin taakse niin samalla sinne pyörähti Sierran takasatulat levyineen jarruiksi. Nyt on vaan ongelma että poljin uppoaa melkolailla lattiaan vaikka ilmaa ei pitäisi olla. Pääsylinteri on vakio 19.05mm ATE muistaakseni. Tuntuu samalta kuin olisi pirusti ilmaa mutta ei pitäisi olla.

Nyt alkaa vaan tuntua siltä että olisiko tuo pääsylinteri liian pieni noille sierran satuloissa oleville männille ??.

Toinen epäilys on vielä että pääsylinterissä on jotain häikkää tiivisteiden kanssa koska vuotaa myös tehostajan sisään nestettä vähän.
Jos ehdin tänään niin ajattelin kokeilla niin että nappaan takajarruletkun auki ja pistän tulpan päähän. Silloinhan kaiken järjen mukaan poljintuntuman pitäisi olla melkolailla hyvä ?

Mutta sellainen fiilis että sylinterissä ei ole vikaa muuta kuin se olisi liian pieni
koska myös nopeasti pumppaamalla alkaa ottaa ylempää kiinni ja kun hetken antaa polkimen olla ylhänä niin menee taas seuraavalla polkaisulla melkolailla lattiaan

Eli miten muut ovat tehneet noita, tiedän että monella on sierran satulat takana ja orkkikset edessä mutta mikä pääsylinteri ?. Vakio ?? ja minkä kokoinen, ilmeisesti RS2000 ja Caprissa on ollut myös isompaa oisko ollut jotain 20.??mm halkaisijaltaan mutta se ei taida sopia tuohon escon orkkistehostajaan vai kuinka on

orkkisgt
Viestit: 414
Liittynyt: Ke Toukokuu 2. 23:01:46 2007

Viesti Kirjoittaja orkkisgt » Ke Helmikuu 13. 16:56:29 2008

mulla on ap locheed nelimäntä satulat edessä ja coswortin jarrut takana. pääsylinterinä 23mm granadan joka sopii suraan escortin tehostajaan.

pablo
Viestit: 1948
Liittynyt: Ke Kesäkuu 1. 21:01:17 2005
Paikkakunta: Nokia

Re: Mk2 Esco ja sierran levyjarrut

Viesti Kirjoittaja pablo » Ke Helmikuu 13. 17:04:25 2008

VesQ kirjoitti:
Mutta sellainen fiilis että sylinterissä ei ole vikaa muuta kuin se olisi liian pieni
koska myös nopeasti pumppaamalla alkaa ottaa ylempää kiinni ja kun hetken antaa polkimen olla ylhänä niin menee taas seuraavalla polkaisulla melkolailla lattiaan
Sama juttu itsellä mutta ainoa vaan et vika tuli kun uusin jarruputket ja laitoin säätimeen kuulan sisään vaihdoin niiden putket oikein.. Eli noita toimenpiteitä ennen oli hyvä poljin tuntuma samoilla jarru romuilla. En ole jaksanut perehtyä nyt tohon asiaan kun vaihdan Volvon taka-akselin essikkaan niin siihen tulee varmaanki volvon omat jarru romut taakse. Jos sit vielä on tota vikaa ni sit pitää keksiä jotain.. Itsellä tällä hetkellä kiinni Essikan levitetyt satulat edessä ja cossun takana.. Eli lyhyesti sanottuna vika on varmaan jossakin muualla ku sylkyn tuotossa :?: :?:

BTW: Olet varmaan ilmannut takasatulat klo 12.00 asennossa :roll: :?:

wex4
CRSC jäsen 2015
Viestit: 293
Liittynyt: La Kesäkuu 3. 14:24:52 2006
Paikkakunta: 09-area border guard

Viesti Kirjoittaja wex4 » Ke Helmikuu 13. 18:39:29 2008

Mulla oli kanssa ongelmia orkkis pääsylkyn (ATE )kanssa kun levyt tuli taakse, uusi sylinterikään ei auttanut, poljin meni aina vaan syvälle, apuna oli 23mm sylkky jostain romusta.

focus2
Viestit: 19
Liittynyt: Su Heinäkuu 17. 16:46:01 2005
Paikkakunta: kerava

syy on pääsylinterissä

Viesti Kirjoittaja focus2 » Ke Helmikuu 13. 19:06:20 2008

ite oon aina laittanu kaikkiin escortteihini levyt taakse ja tulin saman ongelman eteen. ekaks mä virittelin kanssa isompaa pääsylinteriä mutta lopetin sen ja nyt käytän vain pedal box järjestelmää kun siinä on tehoa ja saa konehuoneeseen enemmän tilaa. isompia pääsylintereitä saa vielä ihan tarvikeliikkeistä jos sille linjalle lähdet.
käyttis: ford focus -08
leluina: escort mk2 2.1 turbo ic

orkkisgt
Viestit: 414
Liittynyt: Ke Toukokuu 2. 23:01:46 2007

Viesti Kirjoittaja orkkisgt » Ke Helmikuu 13. 23:39:11 2008

laitoin jarruletkut metallipunosta. jarrut tuli kerralla kuntoon. itelläni tehostajana mk2 rs2000 eikä ongelmia.
tehostajan ja pääsylinterin välissä kumirengas jos se ei pidä niin varmasti huonot jarrut. ja tehostajalta imusarjaan laitoin focuksen takaiskuventtiilin.

VesQ
Viestit: 1142
Liittynyt: Ma Elokuu 16. 18:20:59 2004
Paikkakunta: Hollola

Viesti Kirjoittaja VesQ » Ke Helmikuu 13. 23:43:43 2008

Jepjep, tein testejä iltasella ja kun takapiirin tulppasi niin poljinhan oli kivikova ylhäältä asti lähes kuten ennenkin, samalla tuli vielä ilmattua takasatulat silleen että olivat kädessä eri asennoissa, ei apua

Mitä ilmeisemmin pääsylkky on liian pieni, sellainenkin tuli mieleen että esim sierrassa on motonetin mukaan noin 20mm pääsylkky jos rummuilla ja levyjen (kutoskoneinen) kanssa taisi olla jotain 25mm eli aika hurja hyppy, eikös noissa kuitenkin etusatulat ole suht samaa kaliiberia. Mitäs jos tuollaisen sierran sylinterin sinne työnnän vai oliko niitä parempiakin ??

Mitenkäs tuo granadan sylkky, onko se sillä isommalla vai pienemmällä pulttijaolla, kun muistelen että perusescoissa olisi ollut tehostajan pulttien väli jotain 60mm luokkaa ja sitten RS2000/Capri yms isommalla ?80mm?

Jos katsastusmies hyväksyy niin adapterilaippakaan ei ole paha tehdä tehostajan ja sylkyn väliin mutta eiköhän se ole viimeinen vaihtoehto.

Hankalaa tietysti on että täytyy säilyttää tuo escon oma tehostaja kun on sen verran ahtaassa välissä tällä hetkellä että ei voi olla milliäkään isompi ja bedalboxissa tietysti riittää puuhaa jonkun verran...

orkkisgt
Viestit: 414
Liittynyt: Ke Toukokuu 2. 23:01:46 2007

Viesti Kirjoittaja orkkisgt » Ke Helmikuu 13. 23:54:18 2008

tehostajan jalkaa laittamalla vaakatasoon niin tilaa tulee jonkin verran näin itselläni. niin mahtuu vähä isompi tehostaja, granadan 23mm ja mahtuu hyvin. sitten säädin sen tehostajan jalan alla olevan tanko/linkku kohillee niin
ei tarvi paljoo jarrua painaa niin ottaa hyvin kiinni.

VesQ
Viestit: 1142
Liittynyt: Ma Elokuu 16. 18:20:59 2004
Paikkakunta: Hollola

Viesti Kirjoittaja VesQ » Pe Helmikuu 15. 18:51:44 2008

Juu perusmuutokset on jo tehty eli tehostajapaketti on reilusti alempana, ja lähes kiinni konehuoneen reunassa ja ollaan päästy siihen että kun ohc moottori on niin takana konehuoneessa kun pystyy ja ISn imusarja paikallaan niin orkkistehostajan kokoinen limppu mahtuu olemaan paikassaan millilleen :wink:

Eli isompi ei ole vaihtoehto tai sitten pitää keksiä joku toinen paikka kuin konehuoneessa :roll:

Siksi kyselisin vaihtoehtoa mikä kävisi tuohon tehostajaan ja sitten pitäisi vielä jaksaa painaa poljintakin niin että liikematka kuitenkinpysyy suht pienenä.... ei ole helppoa taas :D

wex4
CRSC jäsen 2015
Viestit: 293
Liittynyt: La Kesäkuu 3. 14:24:52 2006
Paikkakunta: 09-area border guard

Viesti Kirjoittaja wex4 » Pe Helmikuu 15. 19:45:16 2008

ATE,ssa on pienempi jako käy melkein kaikki ATE sylkyt mm: BMW,VW,MB,VOLVO... ainakin 80-90 luvun mallit, itsellä taitaa olla VW Transporter -88 sylkky

focus2
Viestit: 19
Liittynyt: Su Heinäkuu 17. 16:46:01 2005
Paikkakunta: kerava

jatkuu

Viesti Kirjoittaja focus2 » Pe Helmikuu 15. 20:07:33 2008

mä käänsin joskus koko jalan alaspaäin niin että se "tehostajan jalan" avonainen puoli on taivasta kohden ne se putoaa niin alas kun on mahdollista. ja silloin mulla oli rs2000 pääsylinteri ja weberin 48 tuplat vaakaimuin ja pitkällä imusarjalla ja hyvin mahtu. kävin just kattomassa omaa escoani tallissa ja mun mielestä siihen sun rakennelmaan pitäis mahtua viel kyl koko paketti
käyttis: ford focus -08
leluina: escort mk2 2.1 turbo ic

fomoco3
Viestit: 2101
Liittynyt: La Toukokuu 24. 10:55:43 2003
Paikkakunta: Oulu

Re: jatkuu

Viesti Kirjoittaja fomoco3 » Pe Helmikuu 15. 22:33:24 2008

itse käänsin jarrupakettia runsaasti ulospäin ja tein sisäloksuun tilaa et paketti mahtuu..tilaa on..
Projektit

"pitää olla melko vakio bemari että vetää eelle"

VesQ
Viestit: 1142
Liittynyt: Ma Elokuu 16. 18:20:59 2004
Paikkakunta: Hollola

Viesti Kirjoittaja VesQ » Su Helmikuu 17. 14:39:23 2008

wex4 kirjoitti:ATE,ssa on pienempi jako käy melkein kaikki ATE sylkyt mm: BMW,VW,MB,VOLVO... ainakin 80-90 luvun mallit, itsellä taitaa olla VW Transporter -88 sylkky
Tuo oli ihan hyvä tieto, kiitoksia

Juu tosiaan tiedossa on että isommalla nakertamisella sinne menee vaikka mikä mutta tää on taas tätä kun pitäisi kaikki saada tehtyä helposti... :D

Joskus kun tuota tekniikkaa tuonne sovittelin niin kokeilin myös että olisi kääntänyt tehostajan jalan ympäri mutta joku siinä sitten tökki että ei olisi mahtunut :roll:

Täytynee napata vähän mittoja tarkemmin tuosta orkkissylkystä ja käydä vaikka motonetin tiskillä jos heillä olisi reilusti vaihtoehtoja hyllyssä. Tavan varaosaputkasta on aika ilkeä etsiä kun yleensä ei ole mitään hyllyssä ja kirjoista ei sen suuremmin iloa irtoa jos ei tiedä mitä on etsimässä

Mitenkäs sitten kun alkuperäinen sylkky on 19mm halkaisijaltaan ja etujarrut on samat, nyt kun sinne tökkää vaikka 23mm sylkyn samojen etumäntien kanssa ja yhtä onnettoman pienen tehostajan kanssa niin jaksaako sitä poljinta enää kukaan painaa vai pitääkö hommata kausari punttikselle ja varata jalkaprässi käyttöön :lol:

wex4
CRSC jäsen 2015
Viestit: 293
Liittynyt: La Kesäkuu 3. 14:24:52 2006
Paikkakunta: 09-area border guard

Viesti Kirjoittaja wex4 » Su Helmikuu 17. 15:52:19 2008

Omassa oli alun perin omat etusatulat, eikä ollut ongelmia.nykyään 4mäntää eikä vieläkään ongelmia palanssin kanssa.
Tehostajan letkua ei ole itsellä ollut koskaan kytketty, mutta olen pärjännyt ilman kuntosalia.
23millisellä minusta poljinliike on miellyttävän lyhyt ja jämäkkä.

toyota
Viestit: 18
Liittynyt: Ma Syyskuu 24. 19:49:22 2007

Viesti Kirjoittaja toyota » Ma Helmikuu 18. 22:00:08 2008

mun mielestä ainut oikea vaihtoehto on heittää ne tehostaja hässäkät ja omat pääsylinterit metsään ja laittaa pedalbox.
jos edessä 4mäntäinen satula ja levyt takana ei todellakaan tarvitse poljinta polkea kaikin voimin.

focus2
Viestit: 19
Liittynyt: Su Heinäkuu 17. 16:46:01 2005
Paikkakunta: kerava

totta

Viesti Kirjoittaja focus2 » Ti Helmikuu 19. 18:16:35 2008

toyota mies puhuu asiaa ja järkeä. jos epäilet polkimen kovuutta niin saat tultaa kokeilee mun jarruja ja mulla on takana cossu sierran satulat ja edessä levitetyt escon omat satulat ja kilpurissa on kaikki bremboa ja nekään ei ole hampaat irvessä poljettavat
käyttis: ford focus -08
leluina: escort mk2 2.1 turbo ic

VesQ
Viestit: 1142
Liittynyt: Ma Elokuu 16. 18:20:59 2004
Paikkakunta: Hollola

Viesti Kirjoittaja VesQ » La Maaliskuu 15. 17:47:07 2008

Jep jep, tuli hommattua Granadan 22.2mm sylinteri kun sattui sopivaan hintaan uusi. Näyttäisi tosiaan että kaikissa Ateissa on sama kiinitys, paitsi sitten tietysti jarrunestesäiliössä joka Granadassa on samanlainen muuten mutta säiliön "putket" on reilusti pienemmät kuin Sierra/Escort/Capri/Taunus säiliöissä :evil:

No nyt on säiliö tiedossa ja kun saa joskus läjään niin näkee että kuinka pelaa. Toinen huomio tuossa granaatin sylkyssä oli että vain 2 jarruputkilähtöä eli eteen yksi ja taakse yksi. No etupäästä selvittiin haaroittimella.

Katsotaan taas että mitä tulee :D

juoni
Viestit: 44
Liittynyt: Ma Syyskuu 24. 21:00:58 2007
Paikkakunta: taivalkoski-oulu

Viesti Kirjoittaja juoni » To Maaliskuu 20. 10:24:15 2008

tuota minkä vuotisen granadan pääsylinteri se pitää olla? kun itellkin on samoja ongelmia jarrujen kans
ford sierra 2.0is -86

janne_n
Viestit: 151
Liittynyt: Pe Maaliskuu 24. 11:34:41 2006
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja janne_n » To Maaliskuu 20. 16:10:50 2008

mulla on itelläni välikopassa volvon akseli, volvon omilla jarruilla sekä pedal boxilla. toimii.
Jäsen # 1779
Mitsubishi Lancer GSR Evolution IV

Kyllä meillä raukoilla rahhoo on, mut ku järki puuttuu..

VesQ
Viestit: 1142
Liittynyt: Ma Elokuu 16. 18:20:59 2004
Paikkakunta: Hollola

Viesti Kirjoittaja VesQ » To Maaliskuu 20. 20:39:37 2008

Juu kyllä se on hyvin tiedossa että pelaa pedal-boxin kanssa mutta täytyisi siis löytää sellainen paketti jolla pelaa hyvin ihan tavan systeemillä.

Jep, mutta tuo sylinteri on mitä ilmeisemmin MK1 Granadasta eli onkos se sitten 72-77 vuotinen ??.

Sain eilen sylinerin kiinni ja ilmattu ja kerkesin testaamaankin, mutta hätäisen ilmauksen johdosta vieläkin on ilmaa jossain joten tuntuma oli aika onneton, muuten kyllä poljin tuntui siltä että kun ilmat saa pois niin voi olla melko hyväkin

Täytyy vielä tutkia miksi toinen takajarru jää laahaamaan päälle, teki ennenkin samaa ja painoin männän sisään ja kokeilin uudestaan mutta edelleen sama. Kävi mielessä että kun tein taka-akselille jarruputket uusiksi niin johonkin putkeen olisi tullut huono pää ja kun sen kiristää niin se menee sopivasti lyttyyn ja kuristaa niin paljon että paine menee sisään mutta ei pääse tarpeeksi hyvin pois

Täytyy jatkaa tutkintaa pääsiäisen jälkeen tarkemmin jos se siitä selviäisi

http://www.contiteves-am.com/generator/ ... ex_en.html

Tuolta löytyy aika hyvä kataloogi mistä näkee kuvien ja mittojen kera aika paljon.

Catalogues--> Replacement parts online-->

VesQ
Viestit: 1142
Liittynyt: Ma Elokuu 16. 18:20:59 2004
Paikkakunta: Hollola

Viesti Kirjoittaja VesQ » Pe Maaliskuu 28. 22:53:02 2008

Jep jep, sain ilmattu jarrut kunnolla ja ihan hyväthän niistä tuli, mukava käyttääkkin vielä ja ei hirveästi tarvi polkaista että asfaltilla noita nastarenkaita saa lukkoon

Takajarrun kanituskin selvisi kun painoi männän takaisin sisään ja takapää nippuun, ilmeisesti se automaattisäätö kettuili :D

Jes jes joku päivä konttorille ja vielä kesärenkaat vanteineen kun kävisi ostamassa :D

focus2
Viestit: 19
Liittynyt: Su Heinäkuu 17. 16:46:01 2005
Paikkakunta: kerava

Viesti Kirjoittaja focus2 » La Maaliskuu 29. 9:03:22 2008

hyvä hyvä. eikös se sun escos ollu kanssa turbolla?
käyttis: ford focus -08
leluina: escort mk2 2.1 turbo ic

VesQ
Viestit: 1142
Liittynyt: Ma Elokuu 16. 18:20:59 2004
Paikkakunta: Hollola

Viesti Kirjoittaja VesQ » Pe Huhtikuu 4. 17:45:15 2008

Kyllähän tuo puhaltimella on mutta pienellä sellaisella, piti olla tämän talven homma päivittää vähän isompaan mutta aikapula iski ja jää vielä suunnitteluun, seuraavaksi taitaa painaa vähän peltihommaa eteen :evil:

Ehkä se siitä, ensiviikolla kesäpallot hakemaan ja konttorille

Vastaa Viestiin