Neliveto katsastuksen jarrutestissä

Mallikohtaiset keskustelun aiheet.

Valvoja: CRSC Hallitus

topi
Viestit: 6
Liittynyt: Su Marraskuu 12. 13:49:13 2006
Paikkakunta: Helsinki

Neliveto katsastuksen jarrutestissä

Viesti Kirjoittaja topi » To Syyskuu 20. 23:10:21 2007

Onko tietoa miten neliveto Cossu-Sierran jarrut sopii testattavaksi katsastuksen yhteydessä tai muutoin niin sanotusti yksi akseli kerrallaan? 4WD Cossussahan on keski- ja takatasauspyörästöt viskolukolla, joten takapyörien pyöriessä myös etupyörät pyrkivät pyörimään. Yksiakselisessa jarrutestissä esim. takapyörien ollessa testipenkissä ovat etupyörät jarrupenkin ulkopuolella ja pyörimättä paikoillaan. Voiko tällainen tilanne jollain tavoin rikkoa voimansiirron/keskiviskon? Joku oli tietävinään että neliveto-Sierraa voi testata hitailla pyörimisnopeuksilla ns. yksiakselipenkissä. :?: Onko niin että keskivisko ei tällöin lämpene vielä liikaa vaan ns. luistaa testin sallivalla tavalla?
Sierra Cosworth 4x4 1992

Popi
Viestit: 5538
Liittynyt: Su Joulukuu 29. 21:31:47 2002
Paikkakunta: Keski-Uusimaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Popi » To Syyskuu 20. 23:19:45 2007

Voi testata jos niin halutaan.
Ohessa pari artikkelia mistä voi aluksi selailla mielipiteitä. Muitakin varmaan löytyy haulla.

http://www.cosworthrsclub.com/foorumi/v ... sc&start=0

http://www.cosworthrsclub.com/foorumi/v ... +katsastus
Escort, käyttö STw Focus ja Supermoto... :shock: ja toinen
Katoksessa myös https://www.lahdenkattohuolto.fi/ PASKANPUHUJAN myymä Hijazu. Poliisit kerto että autoo myydes voi puhuu paskaa niin paljon ku haluu ja ehtii eikä oo rikollinen!! Hyvä tietää ku myy rojuja ;)

Arska
Viestit: 3835
Liittynyt: Pe Joulukuu 7. 0:10:35 2001

Viesti Kirjoittaja Arska » To Syyskuu 20. 23:22:05 2007

Hyvin varustetuissa autokorjaamoissakin on dyno (1 akseli malli) missä voi ajaa myös nelivedot...

400% katteita repivillä konttoreilla ei kuitenkaan ole varaa esim. boschin ohjelmaan joilla tämä nelivetojenkin testaus mahdollistuisi. Ihme arpomista aina ja sitten kun järki loppuu niin vehkeet särjetään.
Escort Estate -69 1.6 GT
Cortina -72 1.6 GT
Mondeo -04 2.5

samiharju
Viestit: 8043
Liittynyt: Pe Huhtikuu 5. 13:18:04 2002
Paikkakunta: Mutterimäki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja samiharju » Pe Syyskuu 21. 8:53:09 2007

Arska kirjoitti:Hyvin varustetuissa autokorjaamoissakin on dyno (1 akseli malli) missä voi ajaa myös nelivedot...

400% katteita repivillä konttoreilla ei kuitenkaan ole varaa esim. boschin ohjelmaan joilla tämä nelivetojenkin testaus mahdollistuisi. Ihme arpomista aina ja sitten kun järki loppuu niin vehkeet särjetään.
se 1-akselipenkki joka "sopii nelivedoille" eli kieputtaa eri suuntiin pyöriä ei kuitenkaan ole yhteensopiva kaikkien varsinkaan uudempien nelivetojärjestelmien kanssa. ainut keino olisi laittaa tyhjät rullat toistan pyörien alle. nelivetoja on kuitenkin kaikista autoista murto-osa ja esim fordit ja suurin osa audeista yms nelikot saa testata tavallisella dynamometrillä, ja ei se dyno nyt niin väkevä ole että se ehjää systeemiä rikkois; vai onko jollain rikkunut? jos sinne on vaihettu erityyppinen välitasauspyörästö tai alkuperäistä muutettu esim jäykemmät viskonesteet on tästä syytä mainita katsastuksessa.

laki ei edellytä toistaiseksi katsastusaseman varustukseen 4wd jarrupenkkiä enkä usko että lähivuosina on tulossakaan.

hoopee
Viestit: 4928
Liittynyt: Ti Helmikuu 24. 11:15:12 2004
Paikkakunta: K-maa

Viesti Kirjoittaja hoopee » Pe Syyskuu 21. 9:18:35 2007

samiharju kirjoitti:laki ei edellytä toistaiseksi katsastusaseman varustukseen 4wd jarrupenkkiä enkä usko että lähivuosina on tulossakaan.
Eli koeajolla jarrujen testaus riittää mainiosti.
Ei ainakaan Kemissä eläköityvällä katsurilla kiinnostanu ruveta escortin alle apurullia laittamaan.

Jekki
Viestit: 834
Liittynyt: Ma Maaliskuu 27. 10:16:17 2006
Paikkakunta: Kauhava

Viesti Kirjoittaja Jekki » Pe Syyskuu 21. 9:54:33 2007

Samoin Kauhavalla aseman johtaja kokeili vain testilenkillä. Sanoin, että saat ajaa rullille ja pitäis kestää mutta tee niinku haluat. Sano että kyllä tuon voi testata luotettavasti muutenkin.
# 1424 # Vauhti maksaa rahaa, kovaako haluat mennä?

Kuga

sierra friikki
CRSC jäsen 2015
Viestit: 4537
Liittynyt: Ti Syyskuu 9. 13:19:13 2003
Paikkakunta: nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja sierra friikki » Pe Syyskuu 21. 10:03:35 2007

katsastus konttorielta löytyy maahantuojilta tulleet tiedot(aken välityksellä) joista selviää mitkä autot saa testata 2wd penkissä.
ja jos on jotain erityis huomioitavaa testatessa.
mm. nopeusraja pyrimisessä , aika raja testille , ynm.
joka kerta kun olen omani käyttänyt penkissä niin kyseisestä listasta on tarkistettu auton tiedot.
Niinkuin sami sanoi muutetusta ja parannetusta nelivedosta , niin asia kannattaa mainita ja vielä kannattaa tehdä kirjallinen lappu jonka näyttää katsastajalle ennen penkitystä niin ei tule mahdollisen vaurion jälkeen juupas eipäs kilpailua.
Jos voimansiirtoon on laitettu vaihteistoon kiinteä "visko" niin auto ei pysy rullilla ,se kyllä nousee ylös sieltä ennemin kuin rikkoutuu.
Vaihteiston muutos on kyllä sitten sellainen että siitä ei kannata kovin paljon huudella siellä.

Erisuuntaan pyörivää dynamometriä en halauaisi käyttää nelivedon alla koska toisen pyörän luukkiintumis tapahtumassa koko voima menee tasauspyörästön pikku hampaiden kautta keskiviskolle, ja onhan taka akselillakin viskolukko jonka nopeus testissä tuplataan kun renkaat pyörivät erisuuntaan.
Ihan tavallisia käyttis foordeja,ja vielä ruosteisia

Vastaa Viestiin