4wd laatikkoöljyt ja jakoremmi

Mallikohtaiset keskustelun aiheet.

Valvoja: CRSC Hallitus

RD
Viestit: 1863
Liittynyt: Ma Tammikuu 28. 14:15:38 2008
Paikkakunta: Turku

4wd laatikkoöljyt ja jakoremmi

Viesti Kirjoittaja RD » Ma Elokuu 26. 19:34:23 2013

En äkkiseltään löytäny FAQista viimeisintä sanaa siitä mikä ööli tohon MT-75 -laatikkoon nykyään on sitten parasta kun Fordilta ei sopivaa enää saa. Onko se joku ATF ja onko niilläkin eroja, vai pitääkö investoida redlineen?
Toinen on tuo jakohihna ja kiristin, onko merkillä väliä?
Ja mikä palveleva varaosaliike näiden romppeiden hankintaan Tampereen seudulla on paras, vai onko se aina motonet?

Ja onko täältä viestejä hävinnyt aikain saatossa, kun näistä on muistaakseni jotain keskustelua joskus ollutkin...
Sierra Cosworth ´89
Mondeo ST220 '06
Fiesta ST ´19

Juusto_Pallero
Viestit: 2216
Liittynyt: La Marraskuu 4. 16:57:31 2006
Paikkakunta: otalampi

Re: 4wd laatikkoöljyt ja jakoremmi

Viesti Kirjoittaja Juusto_Pallero » Ma Elokuu 26. 21:12:50 2013

itellä ollut laatikossa mobil atf220, yhteensä ajellut n.5-6tkm. ei moitittavaa. varmaan parempaakin löytyy.

tänä kesänä ollut n.2tkm motonetin kiristin+hihna, löytyy parempaakin, mutta noillakin ehkä selvii.
Ford Sierra Cosworth 4x4 -90
Ford Sierra Rs Cosworth -86

CoupeGT
CRSC jäsen 2016
Viestit: 440
Liittynyt: Ke Helmikuu 13. 15:55:08 2002
Paikkakunta: Tampere-city

Re: 4wd laatikkoöljyt ja jakoremmi

Viesti Kirjoittaja CoupeGT » Ma Elokuu 26. 21:28:29 2013

RD kirjoitti:MT-75 -laatikkoon nykyään on sitten parasta kun Fordilta ei sopivaa enää saa. Onko se joku ATF ja onko niilläkin eroja, vai pitääkö investoida redlineen?
Toinen on tuo jakohihna ja kiristin, onko merkillä väliä?
Ja mikä palveleva varaosaliike näiden romppeiden hankintaan Tampereen seudulla on paras, vai onko se aina motonet?
Vastaus ensimmäiseen kysymykseen; saa sopivaa edelleen.

Kolmas kysymys; ei se ole aina motonet, löytyy muitakin, jostakin saa jopa kahvitkin kera asiallisen mutta jäykän palvelun... :green:
86 Sierra XR4x4
94 Scorpio STW V6

Vastaa Viestiin