Viesti
Kirjoittaja olafu » La Maaliskuu 26. 10:29:29 2011
Eräässä koulutuksessa ollessani kuulin, että yhteen niistä kurssipaikan koulutusautoista (pösö) oli jälkiasennettu pösön alkuperäinen vakionopeudensäädin (eli pelkkä käyttölaite, muu tarpeellinen on autossa jo muutenkin valmiina), minkä jälkeen softasta oli napsautettu vakkari käyttöön. Kas, toimii hienosti ja autossa on vakkari. Sitten se auto piti softapäivittää, että softan saa ajantasalle ja voi koulutuksessa käyttää kaikkia toimintoja.
Uus softa oli auton alustanumeron mukaan pösöltä tilattu, eikä sisältänyt vakkaritoimintoa ollenkaan. Kysyttäessä huoltoliike ja maahantuoja nosti kädet pystyyn, softaa ei voi alaspäin päivittää ja pösö ei suostu toimittamaan vakkarilla olevaa ohjelmaa, koska se on "väärä" osa ko. autoon. Vanhassakaan softassa ei mitään vikaa ollut, mutta siinä ei ollut niin paljoa diagnoositoimintoja ja muita herkkuja, kuin uudessa.
Tästä kun johtaa skenaarion: Asiakas vie autonsa huoltoon ja siihen softapäivitetään jarrupalojen vaihdon yhteydessä kaupanpäälle viimeisin koriohjainlaitteen sw. Asiakas hakee autonsa huollosta ja huomaa, että nyt on vakionopeudensäädin rikki - soitto huoltoon, huollossa rekisterinumeron perusteella selvitetään alustanumero ja alustanumerosta puretaan tieto, ettei autossa ole vakionopeussäädintä. Kerrotaan asiakkaalle että valitettavasti teidän autossanne ei kuulu olla vakionopeussäädintä.
Asiakas: "Aijaa, no ilmankos se ei sitten toimi. No ei siinä sitten mitään, kiitos kuulemiin!" ...tai sitten ei.
Siinä on softapäivityksen tehnyt huoltoliike syvässä kusessa, koska ratkaisut on vähissä:
-Voihan siihen jälkiasentaa huonosti toimivan tarvikevakionopeussäätimen ja toivoa että asiakas on siihen tyytyväinen.
-Voihan siihen yrittää tilata väärällä alustanumerolla sopivaa softaa - mikäli se suostuu asentumaan väärällä alustanumerolla olevaan autoon. Netin yli tapahtuvassa päivityksessä softan asennus kuitenkin mahdollisesti onkii auton alustanumeron autosta itsestään, joten lähes täydellä varmuudella softa ei suostu siihen menemään.
-Voihan siihen yrittää purkaamosta ostaa koriohjainlaitteen vanhalla softalla - mikäli se on ilman softapäivitystä koodattavissa ko. autoon. Todennäköisesti ei ole.
Muussa tapauksissa riippuu lähes täysin asiakkaasta, että miten suuri paskasanko päälle kaatuu.
Että näin kannattavaa se päivittäminen jossain tapauksessa voi olla.
Jäsen #606