escort mk1 kiekkamittarin kytkentä ja nopeusmittarin vaijeri

Keskustelu liittyen vanhempaan Ford kalustoon.

Valvoja: CRSC Hallitus

Too slow
Viestit: 41
Liittynyt: Su Kesäkuu 5. 20:00:18 2005
Paikkakunta: Rasvamonttu

escort mk1 kiekkamittarin kytkentä ja nopeusmittarin vaijeri

Viesti Kirjoittaja Too slow » Ke Marraskuu 14. 15:20:56 2007

Eli koetin etsiä foorumia läpi, mutta en löytäny tarvitsemaani apua:

Minkälaista signaalia mk1 escortin kiekkamittariin pitää antaa, jotta se toimii? Ilmeisesti alunperin: virtalukolta +, joka menee mittarin takana olevan silmukan läpi, josta johto jatkuu puolan plussalle? Eli plus 12v pulsseja? Istutin puolat tulppien päälle ja rupesin miettimään että minkälaista signaalia pitää moottorinohjaukselta ottaa jotta kiekkamittari toimisi.. Pelaiskohan tuo jos vetäisi +12Volttiin ylösvedetyn maaohjatun piuhan silmukkaan?

Toinen kyssäri: Mikä mittaristovaijeri menee t5 laatikon ja mk1 escortin nopeusmittarin väliin?
Viimeksi muokannut Too slow, Ke Marraskuu 14. 20:13:19 2007. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Twin Cam
Viestit: 200
Liittynyt: Ke Syyskuu 22. 14:11:25 2004
Paikkakunta: Tuupovaara

Escort Mk1 kierroslukumittarin kytkennöistä.

Viesti Kirjoittaja Twin Cam » Ke Marraskuu 14. 15:25:38 2007

Tervehdys

Olisit selannut classic foorumia vähän alemmas sieltä löytyy nämä kytkentäohjeet :)

http://www.cosworthrsclub.com/foorumi/v ... p?t=122935
Jari Kaukonen

Too slow
Viestit: 41
Liittynyt: Su Kesäkuu 5. 20:00:18 2005
Paikkakunta: Rasvamonttu

Viesti Kirjoittaja Too slow » Ke Marraskuu 14. 19:46:46 2007

Juuri huomasinkin tuon :D . Eli plussaa tuo tarvitsee.

Mutta kun nyt autossa on säädettävä ruisku ja älykkäät puolat tulppien päällä.....eli ei onnistukkaan puolan plussalta vaan pitäisi ottaa boksilta ulos tuota signaalia.. taitaa vaatia kelan vielä lisäksi väliin

VesQ
Viestit: 1142
Liittynyt: Ma Elokuu 16. 18:20:59 2004
Paikkakunta: Hollola

Viesti Kirjoittaja VesQ » Ke Marraskuu 14. 20:55:14 2007

Megaruutan kanssa taistelin tuon mk2 escon kiekkamittarin kanssa ja löyti siihen sitten ratkaisu

http://www.msextra.com/manuals/MS_Extra ... VTacho.GIF

Tämä on siis megasquirtin kanssa mutta pitäisi toimia jos saat silla moottorinohjauksella ohjattua tuota transistoria

Megasta tulee muistaakseni ulos +5v pulssia kierrosluvun tahtiin joka siis ohjaa tuota transistoria

Periaatteessa tuon kuvan kun miettii niin että tuo transistori on yhtä kuin jakajan kärjet ja tuo käämi (relay coil) on yhtä kuin puola

Tuon käämin saa kun purkaa normaali 12v releestä kaiken liikkuvan sisältä pois ja jättää käämin paikalleen, käämin toiseen päähän siis +12v ja toiseen päähän transistorille menevä

Transistorin pitää olla tuota 2N5551 mallia jotta toimii, eli kunhan saat moottorinohjauksellasi ohjattua tuota transistoria kierroksien mukaan niin kaiken järjen mukaan pitäisi toimia

Niin ja itse jouduin vielä laittamaan kondensaattorin (peräisin vanhasta kärjellisestä jakajasta) kiekkamittarille menevän johdon ja maan välille. Ilman konkkaa mega ainakin sai hirveätä häiriötä kierrostietoon ja kierrokset pomppi sen mukaan 500-16 000 välillä :D konkka poisti ongelmat

edit:
Luin tarkemmin ja plussaahan sinne mittarille piti saada, no jos nopeasti ajattelee niin siirtää tuossa kuvassa tuon transistorin käämin toiselle puolelle jolloin napaisuus vaihtuu, eikö :roll:

edit2: siis vielä tarkemmin ajatellen kun siirtää vaan tuon mittarille lähtevän johdon +12v ja käämin väliin niin silloinhan tilanteen pitäisi vastata alkuperäistä puola+kärjet systeemiä

Brenda
Viestit: 3111
Liittynyt: Ke Maaliskuu 13. 23:22:06 2002
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Brenda » Ke Marraskuu 14. 23:04:51 2007

mittaus perustuu VIRRAN tunnistukseen, ei jännitevaihteluun.
mittari haistelee puolan kuormitustasoa, ja juuri sen vuoksi ei saa esim. kytkeä häiritseviä lisävarusteita puolan + napaan.
mittarin takana olevan silmukan ja puolan + navan välissä ei saa olla muita kuormia, vaan se johto menee ainoastaan puolalle. Escortissa puolalle menevä johto sisältää myös "esivastusjohdon". Startin aikana tulee starttimoottorin solenoidilta täydet virrat suoraan puolalle.

VesQ
Viestit: 1142
Liittynyt: Ma Elokuu 16. 18:20:59 2004
Paikkakunta: Hollola

Viesti Kirjoittaja VesQ » To Marraskuu 15. 18:21:16 2007

Aivan, niimpä niin

Taas ajatellen uusiksi tuon edellä mainitsemani pitäisi toimia silloin kun käämin vastus on täsmälleen sama kuin puolan ensiökäämin vastus

Muistelisin että jostain puolasta mittasin niin tuo autoreleen käämin ohmiarvo oli hyvin lähellä puolan vastusta

Tosin huomioon täytyy ottaa vastuksen mittaamisessa tuo etuvastus eli pienemmällä jännitteellä laskea

pertrac36
Viestit: 150
Liittynyt: Ke Helmikuu 13. 0:20:09 2002

Viesti Kirjoittaja pertrac36 » Ma Marraskuu 19. 1:02:32 2007

hep,
Brenda kirjoitti:mittaus perustuu VIRRAN tunnistukseen, ei jännitevaihteluun.
...
kyllä.
taitaa tässä keskustelusäikeessä vaan mennä vähän asiat ja asiat sekaisin alkuperäisen kysymyksen kannalta , jos sotketaan tuo ms mukaan.

perinteinen (yleinen jonnekin 70-luvun alkuun asti?) kierroslukumittari toimi niin, että puolan läpi menevä virta kulki akulta/virtalukolta tullessaan mittarin kautta ja siitä pääteltiin kierrosluku.

sitten yleistyi jännitettä haisteleva mittaus, jolloin mittari kytketiin seurailemaan katkojankärkien toimintaa eli käytännössä maapulsseja.

jotenkin noin
-timppa
#176

Brenda
Viestit: 3111
Liittynyt: Ke Maaliskuu 13. 23:22:06 2002
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Brenda » Ma Marraskuu 19. 10:44:52 2007

tuossa scooppikuvassa näkyy jostain autosta mitattu puolan ensiövirta ja miinusnavasta mitattu ensiöjännite
http://www.picotech.com/auto/waveforms/ ... nt_big.png

tuolla on paljon erilaisia scooppikäppyröitä http://www.picotech.com/auto/waveforms.html

Too slow
Viestit: 41
Liittynyt: Su Kesäkuu 5. 20:00:18 2005
Paikkakunta: Rasvamonttu

Viesti Kirjoittaja Too slow » Ma Marraskuu 19. 11:25:50 2007

Kiitokset kaikille... VesQulle erityisesti..

Keksinkin jo ratkaisun, koska saan joko -12V tai +5V ulos böksilta niin.. otan -12V kiekkasignaalia ulos boksilta, tuo johto sitten mittariston silmukan läpi, toinen pää vastuksen kanssa plussaan..

Nopeusmittarin vaijerinkin kävin tänään hakemassa..

Vastaa Viestiin