Scorppicossu röpeltää

Mallikohtaiset keskustelun aiheet.

Valvoja: CRSC Hallitus

xrissane
Viestit: 1545
Liittynyt: Pe Joulukuu 21. 11:27:42 2001
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Scorppicossu röpeltää

Viesti Kirjoittaja xrissane » Su Syyskuu 9. 22:24:02 2007

Kylmänä sekä lämpimänä varsinkin tyhjäkäynnillä tuntuu pyörivän n. 7:llä pytyllä. Kaasua painettaessa röpeltää lisää, kunnes survaisee sitä reilusti jolloin hetikohta käynti ja kiihtyvyys tasaantuu. Viittaa jotenkin siihen suuntaan, että jostain syystä boksi säätää syttyä ihan pieleen. Muutaman nollaamisenkin jälkeen.

Vikakoodit eivät kertoneet mitään. Kaasuläppäanturi kokeiltu vaihtaa ilman hyötyä. Moottoridiagnoosi viittasi ilmeisesti joko puolavikaan, tai sitten ihan vaan syttyjohtoihin tai -tulppiin. Johtojen vaihto seuraavana kokeilussa.

Moottorinohjaukseen liittyvät sähköliittimet käyty läpi, kuten myös lisäsulake/relerasia (ei ollut kosteutta tippaakaan). Bensankulutuksestakaan ei voine mitään johtopäätöksiä vetää, ei mitenkään sairaan paljon.

Vika tuli pikkuhiljaa, alkuun auto arveli ihan vain häivähdyksenomaisesti alkukiihdytyksessä paikaltaan. Parissa päivässä tultiin sitten tähän.

Tuntuuko ongelma tutulta?
* # 71 *

Harraste1 - Ford Sierra XR 24v Cosworth -83/-93
Harraste2 - Ford Mustang GT Convertible -07
pikkuMUSTA - Ford Galaxy 2,2 TDCi Titanium -09

Historiaa - Scorpio Cosworth STW Ghia -93 & Sierra 2,0 STW -83 & Ka 1,3i -98 & Ratsuni 160 J -78 & Citroen C2 VTR -04

Sine
CRSC hallitusjäsen
Viestit: 6041
Liittynyt: Ke Toukokuu 15. 1:12:37 2002
Paikkakunta: Joensuu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sine » Su Syyskuu 9. 23:20:46 2007

Miltä tulpat näyttävät? Onko sytytysjohtojen resistanssi toleranssirajoissa? Onko venttiilikopan tulpanjohtojen käytävässä öljyä vai onko se kuiva?

Tuollaisia tuli itselleni mieleen.

Colognevsa
Viestit: 593
Liittynyt: Ma Syyskuu 22. 19:59:19 2003
Paikkakunta: VAASA

Viesti Kirjoittaja Colognevsa » Su Syyskuu 9. 23:51:51 2007

Mulla täysin sama vika. Ilmennyt kun seisoi viime talven pihalla käyttämättömänä. Tyhjäkäynti sekoili jo edelliskesänä.Tulpat vaihdoin hiljan ja kaikissa tulppa-käytävissä oli öljyä.Putsasin mut ei auttanu yhtään. Mulla vian saa pois kun painaa käynnistyksen jälkeen kaasua niin että "toisioläppä" aukeaa, sen jälkeen toimii ok kunnes taas sammuttaa auton ja käynnistää uudestaan. Ois kyl kiva löytää mistä tuo vika johtuu.

TeRoK
Viestit: 1242
Liittynyt: Pe Toukokuu 13. 17:08:31 2005
Paikkakunta: Loimaa

Viesti Kirjoittaja TeRoK » Ma Syyskuu 10. 10:09:35 2007

Mites se lambda muuten? Nehän on pois pelistä kun kaasu on pohjassa. Tosin se ei vaikuta tossa colognevsa:n tapauksessa jos vika häviää kaasun polkasun jälkeen. Miten muuten tyhjäkäynti venttiilli käyttäytyy wot asennossa? Lyödäänkö se kokonaan auki? Ot: kerran semmostakin pähkäilin että tekis tohon tyhjäkäynti venaan semmosen kytkennän että wot asennossa se olis auki... ( Jos se ei niin toimi) sitte säätää boksilla seokset kohdilleen ni saatais tavallaan simuloitua toi kaasuläppä kotelon avarrus operaatio:)
Transit econetic -15, Mondeo trend stw -10, Mustang GT cabriolet -96

Pappacosworth
Viestit: 414
Liittynyt: To Tammikuu 8. 21:01:37 2004
Paikkakunta: Koskenkorva

Viesti Kirjoittaja Pappacosworth » Ma Syyskuu 10. 18:22:47 2007

onko tää joku epidemia, mulla alkas tankin vaihdon jälkeen käyntiongelmat, ei kestä kaasua paljo ollenkaan, ja sitte lakkas starttikin puhumasta, toki se on vaan joku pikku vika. Ei paljo oo jaksanu murehtia kun auto on seisonnassa kun ajelen vaan prätkällä, no pian pitää korjata.
Focus ST 2014, Honda Africa Twin DCT 2016 (Fiesta ST 2019)
https://texelectric.webnode.fi/

ttp
Viestit: 794
Liittynyt: Pe Toukokuu 23. 20:06:33 2003
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja ttp » Ma Syyskuu 10. 18:41:22 2007

Itselläni on tuossa carpalocossussa sellainenen vika, että kylmänä toimii kuin ajatus. Odotsas kun saat motin lämpimäksi. Sen jälkeen sammuu, lähtee käyntiin ja sammuu. Olen ollut korvat höröllä, ja tuntuu että että bensapumppu vetää viimeisiä. Mikä on bensapumpun tuotto 3.5 bar?
toivoo nimimerkki: seissyt moottoritien varressa 45 min.
Scorpio Cosworth -94 (carpalocossu)
Mondeo 2.0 hev stw st-line -20
Fokus 2.0 tdci stw -19
jäsen 692

xrissane
Viestit: 1545
Liittynyt: Pe Joulukuu 21. 11:27:42 2001
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja xrissane » To Syyskuu 13. 20:54:50 2007

Hau

Ongelma selvisi empiirisellä tutkimuksella - taas. Ruuvailin aluksi tulpat auki (se tulpankaukalo on kyllä kuin uima-allas tarvittaessa, varsinkin konehuoneen pesun jälkeen, voi mahoton :roll: ) ja yllätys odotti: löysin 6 kpl yhtälailla kartioneuloiksi keskielektrodiltaan kuluneita Boschin PLATINAtulppia - ja autolla on ajettu todistetusti n. 27 tkm !!!.

Oliko tuo sitten syy vaiko seuraus, koskapa vaihdon jälkeen kone pelitti kuin unelma kunnes kylmärikastus putosi pois. Ja alkoi taas röpeltää.

Seuraava operaatio oli tulpanjohtojen päikseen vaihtaminen Sierrasta. Ellei se auta, olisi pitänyt kai uusia suorasytkän puola. Mutta vaihto auttoi - nyt röpellys siirtyi Sierraan. Havaintoja johtosarjoista: toisessa autossa oli Fordin omalla logolla ja koodinumerolla S3 - toisessa autossa Motorcraftin sarja koodilla S4. Mitä liekään eroa... vai liekö mitään.

Liekö sitten vikaa vielä siinä puolassa, koskapa tyhjäkäynti humppaa joskus satunnaisesti itsekseen, ja joskus auto jopa sammuu - ja toisinaan tuntuu ikäänkuin yksittäinen syttykatkos. Yhteen kai nuo kaikki tällaisessa systeemissä pelaavat - jos puola on hiukka viallinen, tuhoaa myös ne johdot ja tulpat...

Ja uutta tietoutta itselleni tuli vuosimalleista ja niitten kynttilöistä:

Vuosimallit 15.2.1991 lähtien ja 15.1.1993 saakka - fordin luettelo antaa tuon platinatulpan AGPR 22 P (lienee vaihtoehtokin ei-platinaisena?).

Vuosimallit 15.1.1993 lähtien ja 15.10.1994 (Bobin tulo) saakka - antaa tämän ei-platinaisen AGPR 22 C (AGPS 22C) ja juuri nuo ostin Scorppiin, joka paljastui olevan vuosimalliltaan syyskuu 1993 (Sierran mylly lienee vanhempi - pitää vielä tarkistaa vanhan Belgian rek.otteen perusteella).

Kuitenkin Motonetin luettelo näyttää, että Boa:n Bosch -tulppa vaihtuu elokuu 1993 halvempaan (aiempi lienee platinainen hintansa puolesta) - miksiköhän vaihtuu? Olen ymmärtänyt, että nimenomaan platinainen/ei-platinainen -ero ei itsestään ole vaihtumisen syy, vaan mikäli tulppa muuten arvoiltaan yms. on käypäinen, käy JOKO platinainen TAI tavallinen.

Ja muuten - Motonetin luettelosta löytyy Boaan puolakokonaisuus hintaan 88,90 e. Lisäksi näyttää siltä, että tuo ostamani AGPS -sarja (kuulemma nykyinen mallinimi vanhalle AGPR:lle...) käypi myös "puolimoottori-dochiin" :wink: :
MOTOCRAFT (FORDIN TULPAT) FORD SCORPIO 85--94 Hinta / 1 kpl
2,0i-DOHC 88--94 AGPS22C. . . . . . . . . . . . . . . . . . 11-1804 2.90 ???

...ja toisaalta Varaosamaailman luettelo ei tunne vaihtumista ennen 1994 kun tuolloin tuli bobbi-kone...

Colognevsa kirjoitti:Mulla vian saa pois kun painaa käynnistyksen jälkeen kaasua niin että "toisioläppä" aukeaa, sen jälkeen toimii ok kunnes taas sammuttaa auton ja käynnistää uudestaan. Ois kyl kiva löytää mistä tuo vika johtuu.
Justiinsa noin käyttäytyy minun Sierranikin. Jotenkin olen tullut siihen johtopäätökseen, että se johtuu ylimääräisestä kosteudesta... jossain... toisaalta voisi olla syynä pikkuhiljaa uusiksi menevät tulpanjohdot.

Jussi
* # 71 *

Harraste1 - Ford Sierra XR 24v Cosworth -83/-93
Harraste2 - Ford Mustang GT Convertible -07
pikkuMUSTA - Ford Galaxy 2,2 TDCi Titanium -09

Historiaa - Scorpio Cosworth STW Ghia -93 & Sierra 2,0 STW -83 & Ka 1,3i -98 & Ratsuni 160 J -78 & Citroen C2 VTR -04

NiceMan
Viestit: 1480
Liittynyt: Ti Huhtikuu 8. 23:45:03 2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja NiceMan » To Syyskuu 13. 22:13:47 2007

Itselläni katoaa tehot toisinaan kylmänä... lämpöisenä taas toimii.
Tulpat kohtuu uudet, johdot ihan uudet.

Kyseessä siis uudempi BOB kone... vikaan en ole löytänyt.
Ford Taunus Coupe 2.0i Turbo 1975 (Projekti)
Jeep Wagoneer 4x4 Monster PickUp 1974 (Myyty)
Ford Scorpio Cosworth STW 1995 (Paalattu)
Ford Mondeo STW 2.3 2008 (Myyty)
Ford Mondeo 2.0EcoBoost 2011 (Käytis)
http://theniceman.com/
Jäsen 629
ISÄ 05.09.2011 23:17

Colognevsa
Viestit: 593
Liittynyt: Ma Syyskuu 22. 19:59:19 2003
Paikkakunta: VAASA

Viesti Kirjoittaja Colognevsa » Pe Syyskuu 14. 11:33:14 2007

xrissane kirjoitti:Hau
Colognevsa kirjoitti:Mulla vian saa pois kun painaa käynnistyksen jälkeen kaasua niin että "toisioläppä" aukeaa, sen jälkeen toimii ok kunnes taas sammuttaa auton ja käynnistää uudestaan. Ois kyl kiva löytää mistä tuo vika johtuu.
Justiinsa noin käyttäytyy minun Sierranikin. Jotenkin olen tullut siihen johtopäätökseen, että se johtuu ylimääräisestä kosteudesta... jossain... toisaalta voisi olla syynä pikkuhiljaa uusiksi menevät tulpanjohdot.

Jussi
Juuh... Laitanpa uudet johdot ja puolan(tulpat on suht uudet). Katotaa miten käy. Ja siihen tulokseen oon kyllä päätyny että sähköpuoli se tuon vian aiheuttaa.

xrissane
Viestit: 1545
Liittynyt: Pe Joulukuu 21. 11:27:42 2001
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja xrissane » La Syyskuu 15. 22:35:21 2007

Colognevsa - jääkö sun autosi tyhjäkäynti joskus liian korkeaksi vaikka mitä tekisi, ja kun sen sitten sammuttaa ja käynnistää uudelleen, kaikki on normaalia :?: Onko tuo sun cossuskorppi ghia-malli, josta löytyy kulutusmittari :?:

jussi
* # 71 *

Harraste1 - Ford Sierra XR 24v Cosworth -83/-93
Harraste2 - Ford Mustang GT Convertible -07
pikkuMUSTA - Ford Galaxy 2,2 TDCi Titanium -09

Historiaa - Scorpio Cosworth STW Ghia -93 & Sierra 2,0 STW -83 & Ka 1,3i -98 & Ratsuni 160 J -78 & Citroen C2 VTR -04

Colognevsa
Viestit: 593
Liittynyt: Ma Syyskuu 22. 19:59:19 2003
Paikkakunta: VAASA

Viesti Kirjoittaja Colognevsa » Su Syyskuu 16. 15:41:05 2007

xrissane kirjoitti:Colognevsa - jääkö sun autosi tyhjäkäynti joskus liian korkeaksi vaikka mitä tekisi, ja kun sen sitten sammuttaa ja käynnistää uudelleen, kaikki on normaalia :?: Onko tuo sun cossuskorppi ghia-malli, josta löytyy kulutusmittari :?:

jussi
Tyhjäkäynti jäi ennen liian alas kun pysähty D:llä Ja auto sammuili kun painoi kaasua.Tuo korjaantui kun korjasin laatikolle menevän johtosarjan joka oli palanut pakosarjaan kiinni?!?! Ja kulutusmittarikin on. Laatikkokin pelaa kuin unelma jos ei ota huomioon että pääsiäisenä nelosvaihde jäi tampereelle :shock:

Pappacosworth
Viestit: 414
Liittynyt: To Tammikuu 8. 21:01:37 2004
Paikkakunta: Koskenkorva

Viesti Kirjoittaja Pappacosworth » Su Syyskuu 16. 17:09:09 2007

Kattelin kans vähä omaa. Yks tulpanreikä puoleen tulppaan öljyä, putsasin sen ja sain auton käymään, mutta vika ei ole poistunut :D
Syylärikin on hajonnut ittekseen pihassa, ja kaikki liemet karannut.
Focus ST 2014, Honda Africa Twin DCT 2016 (Fiesta ST 2019)
https://texelectric.webnode.fi/

Pappacosworth
Viestit: 414
Liittynyt: To Tammikuu 8. 21:01:37 2004
Paikkakunta: Koskenkorva

Viesti Kirjoittaja Pappacosworth » Ti Syyskuu 18. 22:58:49 2007

Vaihdoin jäljitelmäosat takaisin alkuperäisiin: uudehko bensapumppu vaihtui takaisin sen reilut 300tkm ajettuun niin taas toimii.
Focus ST 2014, Honda Africa Twin DCT 2016 (Fiesta ST 2019)
https://texelectric.webnode.fi/

xrissane
Viestit: 1545
Liittynyt: Pe Joulukuu 21. 11:27:42 2001
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja xrissane » Ke Syyskuu 19. 16:17:59 2007

Ja nyt olen päätynyt siihen pervohkoon johtopäätökseen, jotta kaikki tuo aiempi kokemani vääryys autoni taholta kkorjaantuisi, jos vaihtaisin suorasytkän puolan uuteen. Motonetissä 9 kybää...

Comments???
* # 71 *

Harraste1 - Ford Sierra XR 24v Cosworth -83/-93
Harraste2 - Ford Mustang GT Convertible -07
pikkuMUSTA - Ford Galaxy 2,2 TDCi Titanium -09

Historiaa - Scorpio Cosworth STW Ghia -93 & Sierra 2,0 STW -83 & Ka 1,3i -98 & Ratsuni 160 J -78 & Citroen C2 VTR -04

Colognevsa
Viestit: 593
Liittynyt: Ma Syyskuu 22. 19:59:19 2003
Paikkakunta: VAASA

Viesti Kirjoittaja Colognevsa » Ke Syyskuu 19. 19:59:35 2007

xrissane kirjoitti:Ja nyt olen päätynyt siihen pervohkoon johtopäätökseen, jotta kaikki tuo aiempi kokemani vääryys autoni taholta kkorjaantuisi, jos vaihtaisin suorasytkän puolan uuteen. Motonetissä 9 kybää...

Comments???
Hyvä ku kerroit :D Tilaan ainaki itse tollasen. Ja johdot kans!!! Kokeillaan korjaantuuko kummallakin :?:

Sine
CRSC hallitusjäsen
Viestit: 6041
Liittynyt: Ke Toukokuu 15. 1:12:37 2002
Paikkakunta: Joensuu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sine » To Syyskuu 20. 0:51:48 2007

Onko siellä Motonetissa 24v EDIS-6 sytystysjohtoja oikeasti? Fordilla oli muistaakseni monta kymppiä kipale ja kokonaista sarjaa ei ole/saa.

xrissane
Viestit: 1545
Liittynyt: Pe Joulukuu 21. 11:27:42 2001
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja xrissane » To Syyskuu 20. 17:58:36 2007

Johtoja sieltä ei taida löytyä. Pitänee myöhemmin yritellä kimppatilausta jostain päin...
* # 71 *

Harraste1 - Ford Sierra XR 24v Cosworth -83/-93
Harraste2 - Ford Mustang GT Convertible -07
pikkuMUSTA - Ford Galaxy 2,2 TDCi Titanium -09

Historiaa - Scorpio Cosworth STW Ghia -93 & Sierra 2,0 STW -83 & Ka 1,3i -98 & Ratsuni 160 J -78 & Citroen C2 VTR -04

MouTine
Viestit: 9717
Liittynyt: Pe Joulukuu 7. 13:07:45 2001
Paikkakunta: Länsirannikon aikuisviihdekeskus
Viesti:

Viesti Kirjoittaja MouTine » To Syyskuu 20. 18:35:38 2007

Boschilta saa naru sarjaa tuohon BOA:n. Mulla oli Caprissa semmonen ja numeron sain muistaakseni nimenomaan Pappacossulta. Jollei muuten niin muistaakseni numero löytyi myös jostain kohdin "Capri 24v" topickia tuolta Projektit osiolta.
Nykyiset:
'14 E500 Coupe

Ollut joskus:
'07 CL63 AMG V8
'04 Mondeo V6
'04 SLK55 AMG V8
'01 Maxima V6
'00 Passat V6
'99 S80 I6
'00 300M V6
'97 Lumina V6
'02 Omega V6
'97 Mondeo V6
'05 CLK55 AMG V8
'94 A8 V8
'00 CLK55 AMG V8
'92 850i V12
'96 Mustang SVT Cobra V8
'92 TownCar V8
'78 Capri V6 BOA Cosworth
'77 Capri V6

TeRoK
Viestit: 1242
Liittynyt: Pe Toukokuu 13. 17:08:31 2005
Paikkakunta: Loimaa

Viesti Kirjoittaja TeRoK » To Syyskuu 20. 19:49:54 2007

Eiks noi orkkis johdot oo jotain hiilijohdin matskua?
Itellä on noi magencorin johdot kun sain "edullisesti" sporttiautosta kun jeanille oli jäänyt yhdet hyllyyn.
On ainakin kunnon touvia :D
Transit econetic -15, Mondeo trend stw -10, Mustang GT cabriolet -96

TaunusTomi
Viestit: 522
Liittynyt: Ti Marraskuu 2. 17:35:49 2004
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja TaunusTomi » La Elokuu 30. 11:12:58 2008

Melkein vuosi vierähtänyt, mutta löytyikö syy röpeltämiselle?Boa alkoi ..tuilemaan tällä viikolla. Kylmänä vaatii aika pitkän startin ja käynnistyttyään röpöttää hetken epämääräisesti,kunnon kaasun polkaisu poistaa ilmiön.Uudet tulpat on, ei auttanu.Tulpanjohdot vaihdan ens viikolla. Lämpimänä toimii muuten hyvin, ei röpötä mutta vastaavuus kaasuun on aika pitkä :roll:
Anteeks kirjotusvirheet :wink:
jos laitteet hajoo se on niiden heikkoutta

Taunus 78 Cosworth BOA

xrissane
Viestit: 1545
Liittynyt: Pe Joulukuu 21. 11:27:42 2001
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja xrissane » La Elokuu 30. 20:26:58 2008

Aika kuluu, ja me sen mukana :roll:

Muistaakseni syy löytyi niistä tulpanjohdoista, koskapa ongelma siirtyi Sierraani johtojen päikseen vaihtamisen mukana. Sytkää en ole vaihtanut, eikä siinä näytä olevankaan mitään ongelmaa. Mutta lisäharmia aiheuttaa alkuperäisessä paikassaan ohjaustehostimen öljysäiliön alla olevat kaksi isoa johdinnipun liitintä. Niitä värkkäämällä tämä sammahtelu/tyhjäkäynnin suuruus/f..ck`n kulutus -ongelmatrio häviää...

Mutta tuo colognevsa:n kuvaama "tukkoisa kröhimisongelma" vaivaa nyt Sierraani niin maan p..sti. Käy niin, että puolilämpimällä autolla eteenpäinmeno ei aluksi onnistu lainkaan, kaasua painettaessa tuntuu tulevan kuolema, kone käy mutta ei vastaa kaasuun. Kun pedaalin painaa pohjaan, röpeltää ensin kymmenkunta sekuntia ja sitten - yht äkkiä lähtee kuin hauki rannasta :oops: . On meinaan ihan liikenneturvallista :lol:
Pääsitkö selvyyteen, oliko ongelma sähköperäinen, vai johtuiko esim. kaasuläppäanturista tai sieltä päin, vsa???

Jussi

ps. näillä ongelmilla on taipumusta olla tuhoisia jollekin muulle osalle autorukkaa: Scorpissa tuo tyhjäkäynnin suuruus syö melkoisesti jarrulevyjä sekä vetarien niveliä. Sierrassa taas moinen hauki-rannasta -ilmiö on tosi hupaa vanhalle raihnaiselle MT-seiskavitoselle :evil:
* # 71 *

Harraste1 - Ford Sierra XR 24v Cosworth -83/-93
Harraste2 - Ford Mustang GT Convertible -07
pikkuMUSTA - Ford Galaxy 2,2 TDCi Titanium -09

Historiaa - Scorpio Cosworth STW Ghia -93 & Sierra 2,0 STW -83 & Ka 1,3i -98 & Ratsuni 160 J -78 & Citroen C2 VTR -04

Tuppux
Viestit: 265
Liittynyt: Su Kesäkuu 1. 21:58:11 2003
Paikkakunta: Ei Ilmajoella, ei Kauhajoella, vaan siinä välis..
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tuppux » Ma Syyskuu 1. 18:22:11 2008

tuo colognevsa:n kuvaama "tukkoisa kröhimisongelma" kuulostaa samalta kuin entisessä cossu korpparissani.. putsasin ilmamäärämittarin niin sen jälkeen alkoi vastaamaan kaasuun, itselläni ei antanu edes kierroksia rajoittajalle asti.
Ford Puma 1.7i -98
Ford Galaxy 2.3i -97
Ford Taunus 17M 2.0 V6 -71
Ford Mondeo 1.8i aut. -97
Autofiksaus ja huolto T.Säntti
#973

xrissane
Viestit: 1545
Liittynyt: Pe Joulukuu 21. 11:27:42 2001
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja xrissane » Ti Syyskuu 2. 20:25:32 2008

Vaihtelin ilmamäärämittareita päikseen Sierrasta Scorppiin ja päinvastoin, joka kerta putsailin aikas tarkkaan. Ongelma tuntui helpottuvan jonkun verran tietyksi aikaa, kunnes taas tuli takaisin. Säännöllistä paskaantumista? sähköongelma siinä itsepuhdistumisessa? Viittaisi ehkäpä siihen, koska johdinnipun värkkäämiselläKIN ongelma poistuu.

J
* # 71 *

Harraste1 - Ford Sierra XR 24v Cosworth -83/-93
Harraste2 - Ford Mustang GT Convertible -07
pikkuMUSTA - Ford Galaxy 2,2 TDCi Titanium -09

Historiaa - Scorpio Cosworth STW Ghia -93 & Sierra 2,0 STW -83 & Ka 1,3i -98 & Ratsuni 160 J -78 & Citroen C2 VTR -04

Colognevsa
Viestit: 593
Liittynyt: Ma Syyskuu 22. 19:59:19 2003
Paikkakunta: VAASA

Viesti Kirjoittaja Colognevsa » To Syyskuu 4. 1:24:44 2008

Kumma taas sinänsä että en tehny juuri mitään ja taas korjaantu itsestään. Tosin se on pelannu siitä lähtien kun laitoin tuon laatikko numero "4":sen kiinni ja nelosvaihdekin tuli kuvioihin. Mutta nykyään kylmällä koneella kun käynnistää niin aikas huonosti käy ensimmäiset pari sekuntia,mitään muuta vikaa ei sitten olekkaan.Saa ny nähä taas ku ilmat kylmenee niin mitä sitten tulee eteen,koska nimenomaan talvella se viimeeksi sekoili.

Vastaa Viestiin