rst:n anturi
Valvoja: CRSC Hallitus
-
- Viestit: 126
- Liittynyt: La Syyskuu 6. 18:57:55 2003
rst:n anturi
mikäköhän vedenlämpötila-anturi on kyseessä, imusarjan takana vesiletkussa lämpöaikakytkimen yläpuolella/mitä virkaa kyseisellä anturilla on? ja kyseessä on -90 rs-turbo.
-
- Viestit: 1033
- Liittynyt: Pe Tammikuu 24. 15:12:20 2003
- Paikkakunta: Salo, #480
- Viesti:
Re: rst:n anturi
Kylmäkäynnistys on virkaa, menee poksilleescortx2 kirjoitti:mikäköhän vedenlämpötila-anturi on kyseessä, imusarjan takana vesiletkussa lämpöaikakytkimen yläpuolella/mitä virkaa kyseisellä anturilla on? ja kyseessä on -90 rs-turbo.
Ford Sierra 2.0 iS turbo IC
Ford Ka
Fun is not a straight line
Ford Ka

Fun is not a straight line
-
- Viestit: 640
- Liittynyt: Pe Joulukuu 7. 18:29:33 2001
Jos se anturi on tosiaan vesiletkussa eikä imusarjassa niin kyseessä lienee "ylimääräinen" anturi joka ei kaikissa autoissa ole edes kytketty mihinkään. Liitin on samanlainen kuin imuilman lämpötila-anturissa siinä venakopan yli menevässä putkessa. Ilmeisesti ihan viimeisissä RS Turboissa oli tämä anturi myös käytössä, lienee joku hienosäätöön vaikuttava juttu, tieto menee muistaakseni vain sytkäboksille eli ei vaikuta ruiskun toimintaan.
Vihellys Ja Pauke - Virityspaja
-
- Viestit: 126
- Liittynyt: La Syyskuu 6. 18:57:55 2003
kyllä se on samanlaisella liittimellä kun imuilmanlämpötila-anturi, meinaa olla hieman kylmäkäynnistyksen kanssa ongelmia ja kun ei tiedä enää mistä etsisi vikaa. on tullut vaihdettua moottorin lämpötila-anturi, mitattua lämpöaikakytkin, koitettu toista ke-boxia. se ei vaan saa kylmänä tarpeeksi ruokaa.