Tuplakaasari-koneen bensapumppu

Keskustelu liittyen vanhempaan Ford kalustoon.

Valvoja: CRSC Hallitus

Ropaaja
Viestit: 15
Liittynyt: To Heinäkuu 14. 8:46:58 2005
Paikkakunta: Hämis

Tuplakaasari-koneen bensapumppu

Viesti Kirjoittaja Ropaaja » To Syyskuu 21. 13:38:59 2006

Tuli ongelmia ilmeisesti bensansyötön kanssa: puutuu yläkierroksilla ja pitkään nelosella vetäessä alkaa röpöttään ja täristään. Hetki tyhjäkäyntiä ja taas mennään hyvin jonkun aikaa. :roll: Sähkönen bensapumppu on pari kertaa pysähtynyt kokonaan (herännyt koputtelemalla), joten siinä kai vika ja sopivaa bensapumppua mietin tilalle. Voi tietty olla likaa suuttimissa, viallinen tulppa yms. mutta toi pumppu menee vaihtoon joka tapauksessa.

Kyseessä 2-litranen OHC 310-asteisella nokalla, hiukka työstetyllä kannella, 40:llä vaaka-Dellortoilla, peltisarjalla. Ruiskua tai turboa tulen tuskin koskaan laittamaan, mutta ehkä isommat kaasarit ja 1.6 OHC:n kannen isommilla venttiileillä vois joskus laittaa. Minkälainen bensapumppu kannattais laittaa ? Haulla katselin vanhoja juttuja, mutta siellä oli lähinnä ruisku- tai turbopeleistä puhetta ja niissähän täytyy olla ihan eri paineet ja tuotot. Mutta riittäiskö tähän sellanen 180 hv tuoton lupaava pumppu jota näytetään kaupattavan? Bensapaineen säädin ei kai ole välttämätön, nyt ei ainakaan ole ollut, mutta saisko sillä tarkemmin säädettyä bensansyöttöä ? Siis voiko paine/tuotto olla liian suuri ilman säädintä? Varsinkin kun bensan paluulinjaa ei ole lainkaan.

Neuvokaa noviisia, pliiis. :oops:
Ford Escort 2.0 GIL -78

Rasmus
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja Rasmus » To Syyskuu 21. 14:42:56 2006

Itsellä on ihan varaosaliikkeestä ostettu pumppu, joka tuottaa 0,4bar painetta. Ei keskipakopumppu vaan sellainen eestaas-liikkuva.
Ihan hyvin on riittänyt 45mm lorttojen kanssa, tehoja n.180hv.

Jos en väärin muista niin tuotto taisi olla 240l/h tai 120, muista.

Rasmus
Ylläpitäjä

Viesti Kirjoittaja Rasmus » To Syyskuu 21. 14:45:47 2006

Niin, paineen tulisi olla 0,3-0,4bar niin silloin ei vielä kaasuttajat tulvi.

Riippuu tietenkin kohojen painosta ja neulaventtiilin koosta.

Bensanpainemittari on hyvä olla, näkee pitkässä vedossa, jos paineet laskee.

iegres
Viestit: 897
Liittynyt: Ti Helmikuu 10. 20:34:24 2004
Paikkakunta: Pks

Viesti Kirjoittaja iegres » To Syyskuu 21. 15:41:42 2006

Itselläni oli taannoin 2.0 oharissa 45 Lortot ja pumppu mallia Biltema.
Kone oli lievästi viritetty, hyvin riitti kakku.
Mondeo STW mk3

hilteri
Viestit: 1043
Liittynyt: To Maaliskuu 4. 20:06:31 2004
Paikkakunta: pohjois-suomi

Viesti Kirjoittaja hilteri » To Syyskuu 21. 18:35:12 2006

multa löytyy uusi mitä esim,us-parts ja muut ralliosa putkat myy, carter hd sähköpumppu sillä riittää kakku. ota privalla yhteyttä jos kiinnostaa.

Ropaaja
Viestit: 15
Liittynyt: To Heinäkuu 14. 8:46:58 2005
Paikkakunta: Hämis

Viesti Kirjoittaja Ropaaja » To Syyskuu 21. 20:23:22 2006

Kiitos kaikille, tää auttaa eteenpäin että uskaltaa ekaks hankkii sen pumpun ja kattoo oliko onkelma siinä. Täytyy sitten vielä miettiä sitä bensanpaine mittaria ja säädintä ajan kanssa.
Ford Escort 2.0 GIL -78

Vastaa Viestiin