Ohc ei käynnisty lämpimänä,ei tule kipinää

Keskustelu liittyen vanhempaan Ford kalustoon.

Valvoja: CRSC Hallitus

guru
Viestit: 67
Liittynyt: La Joulukuu 8. 17:14:56 2001

Ohc ei käynnisty lämpimänä,ei tule kipinää

Viesti Kirjoittaja guru » La Heinäkuu 20. 19:34:42 2013

Tuli semmonen vika kärjettömään ohc Fordiin,ettei käynnisty käytyään 1-30 minuuttia.
Auto myös sammuu n 30 min ajon jälkeen,käynnissä ollessa kone käy siististi tyhjäkyntiä sekä kaikilla kierrosalueilla,ei pätki eikä pauku.Sammuttuaan tuon n 30 min ajon jälkeen,auto käynnistyy taas uudelleen jonkun ajan perästä,esim tänään ajoin n 50 km maantieajoa,jonka jälkeen se sammui,kun ei tullut kipinää .Auto käynnistyi sen jälkeen n 1 h 30 minuutin jälkeen,kun auto seisoi pelti pystyssä tuon ajan tien varressa.Käynnistysyrityksiä oli tuossa viitisen kertaa ennen tuon puolentoistatunnin ajan kulumista,mutta kun ei tullut kipinää,niin eihän se konekkaan käyntiin lähtenyt kuin vasta tuon 90 minuutin seisotuksen jälkeen.
Joka kerta kun auton sammuttaa avaimesta,auto ei käynnisty sammuttamisen jälkeen.Tekee saman tempun,ei väliä käykö auto minuutin vai 30 min,auto ei käynnisty sammuttamisen jälkeen.
Silloin kun auto ei käynnisty,tulpalle ei tule kipinää.
Autoon vaihdettu uusi puola,virranjakajan kansi.Ei vaikutusta ongelmaan,kipinää ei tule eikä auto käynnisty.
Semmoinen havainto tehty,että kone saa bensaa,mutta kipinää ei tule eikä kone käy.

Eli mahdollisia vikakohteita :(ilmeisesti)
-kärjetön virranjakaja
-sytytysmoduuli
-sytkäboxi
-virtalukko

Oliskos olemassa joku konsti,millä pystys tuota vikaa haarukoimaan,ettei suotta vääriä osia ostaisi.
Fordissa sytkäboxina MSD 6 AL,puola saman valmistajan suurtehopuola.MSD hilut olleet kiinni autossa n 10 vuotta kuten kärjetön sytkä/virranjakaja,ja toimineet tähän saakka moitteettomasti,olisikohan sytkäboxi tullut tiensä päähän ?

Sultzi
Viestit: 4858
Liittynyt: Ti Syyskuu 14. 21:01:09 2004
Paikkakunta: Kalvola

Re: Ohc ei käynnisty lämpimänä,ei tule kipinää

Viesti Kirjoittaja Sultzi » La Heinäkuu 20. 19:37:49 2013

MSD tuotteet hyvinkin saattaneet antautua. Hyvä jos ovat kerran 10vuotta kuitenkin toimineet.

Eräs msd 6al boxi oli hajonnut "itsestään" projektin aikana, uusi tilalle niin alko toimimaan :)

Jos siinä msd boxissa on joku ledi, niin kato palaako se sillon kun ei tule kipinää?

guru
Viestit: 67
Liittynyt: La Joulukuu 8. 17:14:56 2001

Re: Ohc ei käynnisty lämpimänä,ei tule kipinää

Viesti Kirjoittaja guru » La Heinäkuu 20. 20:34:34 2013

On tuo MSD boxi tosiaan sen verran vanha,ettei siinä mitään lediä ole.
Näyttää olevan tuossa uudessa MSD 6 Al Digital boxissa ledi,josta ilmeisesti sitä kipinää voi tarkkailla.

guru
Viestit: 67
Liittynyt: La Joulukuu 8. 17:14:56 2001

Re: Ohc ei käynnisty lämpimänä,ei tule kipinää

Viesti Kirjoittaja guru » La Heinäkuu 20. 20:43:15 2013

Onko kellään tietoa noista Fordin virtalukon piuhoista,
Muistaakseni sieltä lähtee punainen,musta ,keltainen ja harmaa piuha.
Kaikki piuhat näyttää olevan vahvasti tinattu,ja kiinni ovat.
Mikäs väri noista tekemisissä sytytyksen kanssa.
Ja kysymyksessä välikoppa Escortti vm 1977,ja tehtaalta lähtenyt silloin 1,1 litraisella voimanpesällä.nyttemmin niin myllyä kuin muitakin osia päivitetty lähemmäksi 2000 lukua.

Sultzi
Viestit: 4858
Liittynyt: Ti Syyskuu 14. 21:01:09 2004
Paikkakunta: Kalvola

Re: Ohc ei käynnisty lämpimänä,ei tule kipinää

Viesti Kirjoittaja Sultzi » La Heinäkuu 20. 21:04:36 2013

Se että tekee tota vikaa tollai ajottaisesti, viittaisi omasta mielestä herkästi tohon msd boxiin. Ei virtalukon pohja tai puola luulis tuommoista aiheuttavan. En toki päätäni pantiksi laita :lol: Sillon kun vika päällä, mittaa puolan käämien ohmit, jos ovat ok niin ite 6al epäilisin..

guru
Viestit: 67
Liittynyt: La Joulukuu 8. 17:14:56 2001

Re: Ohc ei käynnisty lämpimänä,ei tule kipinää

Viesti Kirjoittaja guru » Ma Heinäkuu 22. 18:55:47 2013

Taas toimii !

Eli MSD:n sytkäboxissahan se vika oli .

Ihan mielenkiinnosta, onko tietoo,korjaako kukaan noita boxeja,vai onko peli boxin osalta aina menetetty jos boxissa vikaa.

Sultzi
Viestit: 4858
Liittynyt: Ti Syyskuu 14. 21:01:09 2004
Paikkakunta: Kalvola

Re: Ohc ei käynnisty lämpimänä,ei tule kipinää

Viesti Kirjoittaja Sultzi » Ma Heinäkuu 22. 19:00:02 2013

Varmasti korjaa, kurkattiin yhden sisään niin aivan perus tekniikkaa näytti olevan. Eli ei mitään erikoista, ei ollut muistaakseni edes mitään pintajoutoskomponenttejakaan. :)

Vastaa Viestiin