Bootsi kirjoitti:AKE:n virallinen kanta tuohon pedalbox:iin on että VAIN nopeuskilpailukäyttöön tarkoitettuihin autoihin.
Ei kadulle!
Eri asiaon tietysti jo aikaisemmin laitetut/muutoskatsastetut boxit.
Laki ei ainakaan kiellä?
AKE:n tulkinta ohje (10-208-2004):
"Automalliin tarkoitettu tehdasvalmisteinen jarruvoiman jakosuhteen säädin (ns. pedal-box) saadaan hyväksyä muutoskatsastuksessa. Ko. säätimellä varustetun auton rekisteritietoihin tulee merkitä rajoitus tavanomaisesta poikkeavan jarruvoiman jakosuhteen käytöstä ainoastaan nopeuskilpailuissa."
Tuota nyt sitten on mielenkiintoista tulkita.
Mulla on pedalbox ihan sen takia että saa säädettyä jarrutasapainon normaaliksi, ei suinkaan normaalista poikkeavaksi, koska autossa(-issa) on takana rummut muutettu levyiksi.
edit:
Katsastuksen arvostelu perusteissa jarrujen osalta on annettu tietty poljinvoima jolla pitää saada tietty jarruvoima. Jos ne täyttyvät ei luulisi olevan ongelmia.