Escortin etupään laskeminen
Valvoja: CRSC Hallitus
-
- Viestit: 215
- Liittynyt: To Helmikuu 7. 17:00:26 2002
- Paikkakunta: Vantaa
Escortin etupään laskeminen
Miten olette toteuttaneet tuon takavetoisen escortin etupään laskemisen? Olen joskus tehnyt sen niin, että rälläköinyt suoraan vanhat jouset poikki, mutta tässä on ollut sellainen ongelma, että etupään ylös nostaessa jouset heiluu siellä tolpassa ja tästä ei varsinkaan katsastusinsenjööri ole tykännyt. Vaihtoehtoja pähkäillessäni tuli mieleen, että vaihtaisi lyhyemmät iskarit samalla. No tässä on se ongelma, että ne on kalliita ja toisekseen mistähän niitä löytäis? Toinen vaihtoehto oli, että joko klemmareilla tai hitsaamalla kiinnittäis jouset suoraan lautasiin, jolloin pysyvät kiinni, vaikka iskari olisikin hieman pidempi. Muita vaihtoehtoja?
Jäsen #245
Turbo-Escort -74
Focus ST
-
- Viestit: 275
- Liittynyt: To Marraskuu 28. 13:34:33 2002
- Paikkakunta: Laihia
-
- Ylläpitäjä
-
- Viestit: 1699
- Liittynyt: Pe Heinäkuu 11. 16:53:02 2003
- Paikkakunta: Muikkukukko #496
Vanhasta katu Escortista otettiin rälläkällä jousesta pois n. vartin verran ja se laski etupäätä parisenttiä! Jos haluaa n.50mm madalluksen, niin ei siitä jousesta tartte hirveitä poistaa. Ei mulla ainakaan jouset "hölskynyt" autoa ylös nostettaessa, jää sinne vielä jonkun verran pänninkiä! Eikun jousesta maltilla pätkä pois ja takas kasaan! Ei kannata liikaa ottaa kerralla voi pudota liikaa. Lopussa kiitos seisoo! 

Ford Escort RS2000 mk2 Rf
Ford Mondeo 2.0 Stw Ghia -03
http://www.valkonenracing.com
Varkauden työttömät Ry (Vitun Karvinen...)
Inkilänmäen AikamiesPoikamiehet Ry (Oma moka...)
Epäonnistumisen vaara on suurin, kun kyvytön neuvoo halutonta tekemään tarpeetonta!
Ford Mondeo 2.0 Stw Ghia -03
http://www.valkonenracing.com
Varkauden työttömät Ry (Vitun Karvinen...)
Inkilänmäen AikamiesPoikamiehet Ry (Oma moka...)
Epäonnistumisen vaara on suurin, kun kyvytön neuvoo halutonta tekemään tarpeetonta!
-
- Ylläpitäjä
-
- Viestit: 2567
- Liittynyt: Ke Helmikuu 6. 17:42:33 2002
- Paikkakunta: Mä missään asu
- Viesti:
Re: Escortin etupään laskeminen
siis älä missään nimessä hitsaa suoraan jousia lautasiin kiinni.ei tule kestämään. tollaset kynnet mistä Sierra xr4x4 puhui, voisi toimiakin hyvin.dudek kirjoitti: Toinen vaihtoehto oli, että joko klemmareilla tai hitsaamalla kiinnittäis jouset suoraan lautasiin, jolloin pysyvät kiinni, vaikka iskari olisikin hieman pidempi. Muita vaihtoehtoja?
hieman klemmareiden kestävyyttä epäilen, mutta kai sitä on joku kokeillut.
-
- Viestit: 614
- Liittynyt: Ma Joulukuu 10. 12:19:39 2001
- Paikkakunta: Helsinki
jouset
Vaikka auto eri, mutta ongelma sama.Katsatuksessa tuli hylky liikkuvista jousista kun auto ylhäällä.Tein umpiraudasta koukun ja porasin siihen reiän,kierteet reikään ja vesireikä oli lautasessa sopivalla kohdalla(ei tarvinnut porata)kuusiokoloruuvilla kiinni ja maalasin ruuvin kannan vielä konin keltaiseksi.
-
- Viestit: 275
- Liittynyt: To Marraskuu 28. 13:34:33 2002
- Paikkakunta: Laihia
Re: Escortin etupään laskeminen
ainakin vielä on pysynyt nipussa... ja välillä saanut vähän enemmänkin jalkaaHectori kirjoitti:siis älä missään nimessä hitsaa suoraan jousia lautasiin kiinni.ei tule kestämään. tollaset kynnet mistä Sierra xr4x4 puhui, voisi toimiakin hyvin.dudek kirjoitti: Toinen vaihtoehto oli, että joko klemmareilla tai hitsaamalla kiinnittäis jouset suoraan lautasiin, jolloin pysyvät kiinni, vaikka iskari olisikin hieman pidempi. Muita vaihtoehtoja?
hieman klemmareiden kestävyyttä epäilen, mutta kai sitä on joku kokeillut.

sierra xr4x4
escort mk1
escort mk1
-
- Viestit: 1618
- Liittynyt: Pe Kesäkuu 13. 19:15:42 2003
- Paikkakunta: harjavalta
-
- Viestit: 1334
- Liittynyt: Pe Toukokuu 9. 9:26:55 2003
- Paikkakunta: Lammin hämeenlinna
paljonko kannattaa suurinpiirtein etupäätä madaltaa? pitäisi valita etuiskarit vakio pituus vai -50mm.. eli varmaan ton 2" kestää ainakin madaltaa mexicon loksun kaarilla kivuttomasti,mutta paljonko vielä lisää? ja kun vanteitakaan ei ole vielä hommattu.. ja tosiian auto vielä pyörityspenkissä kiinni,niin ei pääse mittailemaan. kertokaapa kokeneemmat..
ford escort´79 tic