Mittariston kytkentä

Tekninen keskustelu liittyen auton sähköihin sekä moottorin ohjainlaitteisiin (alkuperäiset ja jälkiasenteiset)

Valvoja: CRSC Hallitus

Marja
Viestit: 3171
Liittynyt: To Joulukuu 6. 23:12:04 2001
Paikkakunta: Vantaa

Mittariston kytkentä mk1 -> mk2

Viesti Kirjoittaja Marja » Ma Elokuu 4. 19:33:48 2003

Tulin ostaneeksi kieppikellollisen mittariston (mk2 Sierra) kotterooni (mk1 Sierra).
Kuinka mittaristo kytketään, että se toimii oikein? Ei nyt innostaisi ryssiä paskaksi heti saman tien...
FAQ osastolla ei ollut ainakaan opastusta.

Kiitos.
Mondeo 2002 ST220
Persaukiset ajaa dieselillä! :burn

Planet
Viestit: 1492
Liittynyt: Ti Helmikuu 26. 23:08:03 2002
Paikkakunta: Lohja

Re:Mittariston kytkentä

Viesti Kirjoittaja Planet » Ma Elokuu 4. 19:49:55 2003

Katoppa etusivun Ford tietoutta -> asennus ja viritysohjeet...niin löytyy! :)
Jäsen #387
Ford Sierra Cosworth 2wd
Mondeo mk4,5 wagon

Marja
Viestit: 3171
Liittynyt: To Joulukuu 6. 23:12:04 2001
Paikkakunta: Vantaa

Re:Mittariston kytkentä

Viesti Kirjoittaja Marja » Ma Elokuu 4. 20:07:29 2003

Eipäs muuten löytynyt.
Löytyi kyllä kuinka kellolliseen mk2 mittariston tilalle kieppikellollinen mk2 mittaristo.
Mittariston juotosten korjailua oli parin jutun verran, mutta
Ei ollut sitä mitä kaipailen.
Kellottoman (niin perus malli kuin vaan voi vaan olla) mk1 Sierran mittariston tilalle pitäisi saada mk2 Sierran mittaristo kieppikellolla siete, että se toimii. Takana oleva liitin on kuulemma ainakin eri asennossa. Saattaa jopa olla eri kytkentä, mutta siihenkin haluan varmuuden.
Mondeo 2002 ST220
Persaukiset ajaa dieselillä! :burn

nova
Ylläpitäjä

Re:Mittariston kytkentä mk1 -> mk2

Viesti Kirjoittaja nova » Ma Elokuu 4. 21:10:41 2003

Sen tarkempaa tietoa minullakaan ei ole, mutta etsipä jostakin (=kirjasto) käsiisi Alfamerin Sierran korjausopas, siinä on hyvät kytkentäkaaviot joiden avulla homma ei voi mennä pieleen. Eipä silti, ei tuossa tietääkseni mitään rikkoakaan voi, joten reippaasti kokeilemaan vaan! :)

Planet
Viestit: 1492
Liittynyt: Ti Helmikuu 26. 23:08:03 2002
Paikkakunta: Lohja

Re:Mittariston kytkentä

Viesti Kirjoittaja Planet » Ma Elokuu 4. 21:22:38 2003

[quote author=Marja link=board=2;threadid=13191;start=0#99718 date=1060016849]<br>Eipäs muuten löytynyt. <br>Löytyi kyllä kuinka kellolliseen mk2 mittariston tilalle kieppikellollinen mk2 mittaristo.<br>Mittariston juotosten korjailua oli parin jutun verran, mutta<br>Ei ollut sitä mitä kaipailen.<br>Kellottoman (niin perus malli kuin vaan voi vaan olla) mk1 Sierran mittariston tilalle pitäisi saada mk2 Sierran mittaristo kieppikellolla siete, että se toimii. Takana oleva liitin on kuulemma ainakin eri asennossa. Saattaa jopa olla eri kytkentä, mutta siihenkin haluan varmuuden.<br>[/quote]<br><br>Niinpä tietenkin...nuo ohjeethan on mk2 sierraan.
Jäsen #387
Ford Sierra Cosworth 2wd
Mondeo mk4,5 wagon

lammas
Viestit: 158
Liittynyt: Ti Marraskuu 26. 0:42:31 2002
Paikkakunta: Tampere

Re:Mittariston kytkentä mk1 -> mk2

Viesti Kirjoittaja lammas » Ma Elokuu 4. 22:22:23 2003

Muistaakseni ne liittimet ovat karvalakki ja jenkumeteri/kellomittarissa eri mittaiset eli ei passaa ollenkaan. Sivuleikkuri hommiksi taitaa mennä. <br>Mk2 Sierrassa on siellä kojetaulun alla kauempana pyöreä liitin josta tulee johtonippu mittarille. Eli tähän pyöreään liittimeen käy sekä perus- ja kierroslukumittariston johtosarja. <br>Mk1 sierrassa se mittariston johtonippu sukeltaa suoraan korin johtosarjaan eli se ei niin helposti ole vaihdettavissa. <br>Helpoimmalla varmaan pääsee, kun etsii käsiin sen jenkumeterimittarin johonpätkän jossa on sopiva liitin siihen lmittaristoon. Sitten vaan sivuleikkureilla raakasti johdot poikki (tietty ensin selvitetty mikä väri mikin johto) ja liitetään uusi liitin vanhoihin johtoihin. <br>Sen puuttuvan kierroslukumittarin johdon vetää sitten suoraan puolalta.
Suzuki GSF 1250 Bandit -07
Ford Focus 1.6 Ecoboost -12

Vastaa Viestiin