1.6s mk3 fiestan vetareiden sopivuus rst s2-laatikkoon?

Mallikohtaiset keskustelun aiheet.

Valvoja: CRSC Hallitus

client
Viestit: 33
Liittynyt: La Lokakuu 25. 15:57:26 2003

1.6s mk3 fiestan vetareiden sopivuus rst s2-laatikkoon?

Viesti Kirjoittaja client » Ke Heinäkuu 20. 14:57:24 2005

eli topikista tulee kysymys selville. toinen kysymys, onko mitään järkeä lähteä juotattamaan kaasaritankkiin ulostuloa ruiskupumpulle? vai miten tämä kannattaisi hoitaa...

Hartza
Viestit: 1241
Liittynyt: Pe Joulukuu 27. 21:41:37 2002
Paikkakunta: Salocon Valley #584
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hartza » Ke Heinäkuu 20. 15:51:32 2005

Eiköhän noissa 5-v etuvetoisissa pelkkä loota ole 86-95 malleissa ulkoisesti samanlainen, joten täydelliset Fiestan vetarit sopivat laatikkoon, Jos Fiestaan ollaan asentamassa. Vetareita on sitten erilaisia riipupen autosta ja vuosimallista.

Omaan kulkupeliin on kaasaritankin pohjaan tehty keräilyastia, josta lähtee letku ulkoiselle pumpulle. On ainakin varaa valita mitä pumppua käyttää, Fiestan oma ruiskupumpu tulee tankin sisälle. Ilman keräilyastiaa tai kunnollisia loiskelevyjä homma ei tule toimimaan, pienellä bensamääärällä hörpää pumppu ilmaa helposti
  • Toyota Corolla 1.4 D4D -06
    Ford Escort mk3 3d 1.3 farmari
    Chevrolet K1500 4x4 pick-up

client
Viestit: 33
Liittynyt: La Lokakuu 25. 15:57:26 2003

Viesti Kirjoittaja client » Ke Heinäkuu 20. 19:13:59 2005

mulla tulee siis fiestaan rsturbon tekniikka ja ajattelin käyttää sitä rsturbon bensapumppua. kerrotko lisää minkälainen tuo keräysastia on ja miten käytännössä toimii.. tankin alapuolelle joku pien poksi missä on kokoajan penssaa ?

vai?

hyvä että nuo vetarit siihen käy, muuten ois ollu kuses :)

PasiL
Viestit: 674
Liittynyt: Pe Joulukuu 7. 19:08:31 2001
Paikkakunta: Akaa

Viesti Kirjoittaja PasiL » Ke Heinäkuu 20. 19:20:34 2005

Tuossa ainakin yksi tapa toteuttaa kaasaritankkiin ruiskupumppu:
http://www.toyotaperformance.com/surge_tank.htm

Hartza
Viestit: 1241
Liittynyt: Pe Joulukuu 27. 21:41:37 2002
Paikkakunta: Salocon Valley #584
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hartza » Ke Heinäkuu 20. 22:13:14 2005

client kirjoitti:mulla tulee siis fiestaan rsturbon tekniikka ja ajattelin käyttää sitä rsturbon bensapumppua. kerrotko lisää minkälainen tuo keräysastia on ja miten käytännössä toimii.. tankin alapuolelle joku pien poksi missä on kokoajan penssaa ?

vai?

hyvä että nuo vetarit siihen käy, muuten ois ollu kuses :)
Mulla on tankin pohjaan hitsattu 30x30 cm sivuunsa oleva kaukalo, joka on jotain 5 cm syvä. Sisällä on muutama loiskelevy estämässä bensan liikkeitä ja ohjaamassa bensaa kaukalon päädyssä olevaan 12mm lähtöön. Siitä menee letku pumpulle joka on lähdön tasolla kiinni auton pohjassa. Pientä purkkapatentin vikaa, tyhjähköllä tankilla ei kannata ajella, pumppu välillä kurnahtelee... Täytyy lomalla muutenkin repiä pois koko tankki, täyttöputken tiiviste ainakin vuotaa, varmaan jostain muualtakin.

Toi PasiL:än idea on kanssa hyvä, pitää vaan huomioida että tuolla lisäsäiliössä riittää bensaa. Voipi joutua asentamaan jonkinmoisen siirtopumpun. Kaikista paras vaihtoehto olisi löytää ruiskufiestan tankki ja siihen cossuescon pumppu. Ei lopu ainakaan bensa, varsinkin jos meinaa virittää.
  • Toyota Corolla 1.4 D4D -06
    Ford Escort mk3 3d 1.3 farmari
    Chevrolet K1500 4x4 pick-up

Vastaa Viestiin