Sierran flektien kytkentä

Mallikohtaiset keskustelun aiheet.

Valvoja: CRSC Hallitus

Popi
Viestit: 5538
Liittynyt: Su Joulukuu 29. 21:31:47 2002
Paikkakunta: Keski-Uusimaa
Viesti:

Sierran flektien kytkentä

Viesti Kirjoittaja Popi » Su Tammikuu 4. 22:08:31 2009

Nyt tarvittas apuja cossun (Sierra) flektien kytkennän ymmärtämisessä. Joitakin kytkiksiä löysin mutta silti ei mee ihan mulla jakeluun ja kaipaisin varmistusta ennenkuin päätän miten nuo jonkun näppärän jampan katkomat johdot hyödynnän.

Eli käsitin että ihan ekoissa Sierroissa (ei välttämättä siis cossuissa) flektien sähkö tulee sulakerasialta kytkimelle (coolin fan switch) ja jatkaa siitä fletille. Eli mitään relettä ei ole ja tuo kytkin on käsittääkseni syylarin alareunassa oleva mötikkä.
Seuraavissa malleissa tuo 'kytkimen' läpi menevä johto olisikin maa mutta kaikki virta menisi silti tuosta 'kytkimestä' läpi.
Jossain -90 mallin kytkiksessä sitte oli relekin mukana mutta se katkoi vaan tuolle 'kytkimelle' menevää sähköä ja edelleen kaikki virta menee sen läpi. Siinä kuvassa tuo 'kytkin' oli vielä kaksikärkinen, muissa yksikärkinen.


Mutta kun katsoin sitten johtoja tuosta ekasta 2wd cossustani niin siellä kyllä tuolle 'kytkimelle' menee vain 2 ohutta johtoa ja flekteille vieressä 2 paksumpaa eli jossain klikkaa. Noi ohkaset narat ei voi välittää koko virtaa kovin montaa kertaa.

Nyt siis tietävät vois valistaa miten tuo kytkentä oikeesti menee. Linkit kytkiksiin jne otetaan kiitollisuudella vastaan.
Alla olis vielä muutama kysäri johon olis kiva saada noiden kanssa pelanneilta vastauksia.

Onko tuo kaavioissa mainittu 'kytkin' (Coolin fan switch) syylarin alareunassa oleva anturimötikkä?
Jos ei niin missä tuo 'kytkin' sijaitsee ja mikä sen syylarin alareunan mötikan funktio on?

Onko noille flekteille omaa relettä missään Sierran malleissa?
Missä se sijaitsee?
Jos sulakeboxissa niin mikä numero a) ekoissa siipicossuissa b) myöhemmissä siipicossuissa c) 2wd sedan cossussa?
Escort, käyttö STw Focus ja Supermoto... :shock: ja toinen
Katoksessa myös https://www.lahdenkattohuolto.fi/ PASKANPUHUJAN myymä Hijazu. Poliisit kerto että autoo myydes voi puhuu paskaa niin paljon ku haluu ja ehtii eikä oo rikollinen!! Hyvä tietää ku myy rojuja ;)

sierra friikki
CRSC jäsen 2015
Viestit: 4537
Liittynyt: Ti Syyskuu 9. 13:19:13 2003
Paikkakunta: nurmijärvi

Re: Sierran flektien kytkentä

Viesti Kirjoittaja sierra friikki » Ma Tammikuu 5. 17:16:27 2009

tuu kattoonkaavioista
mulla on varmaan noi kaikki kaaviot olemassa
Ihan tavallisia käyttis foordeja,ja vielä ruosteisia

Popi
Viestit: 5538
Liittynyt: Su Joulukuu 29. 21:31:47 2002
Paikkakunta: Keski-Uusimaa
Viesti:

Re: Sierran flektien kytkentä

Viesti Kirjoittaja Popi » Ma Tammikuu 5. 21:02:42 2009

Täytyy pitää tarjous mielessä. Toisaalta löysin laatikoista teurastetun siipicossun johtosarjan ja siellä oli kuin olikin myös sulakeboxin kappaleita tallessa. Sen verran niissä oli johtojakin jälellä että luulen tietäväni :wink:
Huomenna jos jaksas vielä tosta sedanista mittailla varmistuksia.
Escort, käyttö STw Focus ja Supermoto... :shock: ja toinen
Katoksessa myös https://www.lahdenkattohuolto.fi/ PASKANPUHUJAN myymä Hijazu. Poliisit kerto että autoo myydes voi puhuu paskaa niin paljon ku haluu ja ehtii eikä oo rikollinen!! Hyvä tietää ku myy rojuja ;)

Vastaa Viestiin