Boschin 0280150803 (vihreät) = 382 cm³/minSeppoJJ kirjoitti: Niin joo ja ne valkoiset suuttimet oli Marellin IW 058, eli vastaa vissiinkin Boschin vihreitä?
Marellin IW 058 = 384 cm³/min
Valvoja: CRSC Hallitus
Boschin 0280150803 (vihreät) = 382 cm³/minSeppoJJ kirjoitti: Niin joo ja ne valkoiset suuttimet oli Marellin IW 058, eli vastaa vissiinkin Boschin vihreitä?
Aika kova bensanpaine? Onko tuo mitattu letku irti?SeppoJJ kirjoitti:Nyt on sitten vakio suuttimilla ja mapilla stage1, b-paineet noin 3,8bar. Vaihdettu siis suuttimet, map, lastu, boksi (red->green), sekä imuilman ja veden lämpötila-anturit. Kaasuläpältä mitattu johtimien 11 ja 30 väliltä yli 400 ohm ja 17 ja 30 yli 500 ohm joka putoaa 108 ohm kun pistää kaasun pohjaan. Lienee kunnossa?
Tyhjäkäynti edelleen vähän reilu 1000 käynnistettäessä ja kaasun painamisen jälkeen tasainen 1300. Ajossa moottorijarrutuksessa ei edelleenkään vedä seosta laihalle. Tyhjäkäynnillä ei tahdo saada seosta laihemmalle vaikka kuinka pyörittelisi seosruuvia kiinnipäin. Ideoita?
Ei mene munkaan auto moottorijarrutuksessa laihalle,vaan seosmittari pysyy reilusti vihreällä.SeppoJJ kirjoitti:Nyt on sitten vakio suuttimilla ja mapilla stage1, b-paineet noin 3,8bar. Vaihdettu siis suuttimet, map, lastu, boksi (red->green), sekä imuilman ja veden lämpötila-anturit. Kaasuläpältä mitattu johtimien 11 ja 30 väliltä yli 400 ohm ja 17 ja 30 yli 500 ohm joka putoaa 108 ohm kun pistää kaasun pohjaan. Lienee kunnossa?
Tyhjäkäynti edelleen vähän reilu 1000 käynnistettäessä ja kaasun painamisen jälkeen tasainen 1300. Ajossa moottorijarrutuksessa ei edelleenkään vedä seosta laihalle. Tyhjäkäynnillä ei tahdo saada seosta laihemmalle vaikka kuinka pyörittelisi seosruuvia kiinnipäin. Ideoita?
Joo letku irti 3,8bar stage1 lastulla. Mitään ohjeita ko. lastuun mulla ei ole mutta jostain olin lukevinani että noin 3,8 olis hyvä ja nyt vaikuttais olevan sopivasti soppaa ahdoilla ainakin. Lambdaa mulla ei ole vielä ollenkaan kiinni, että en ole ihan speksien mukaan sitä säätänyt, kai se sitten vaikuttaa...ukormi kirjoitti:Aika kova bensanpaine? Onko tuo mitattu letku irti?
Omassani on tyhjäkäyntiseos aika paksulla ja kokeilen korjata tuota kertovalla paineensäätimellä. Voi laittaa pienemmät paineet tyhjäkäynnille.
On kuitenkin stage 1 lastu? Noissahan on yleensä polttoaineensyötönkatkaisu estetty moottorijarrutuksessa. Sääditkö tyhjäkäynnin speksien mukaisesti?
Putsasin sen solenoidin ja kasasin sen juuri niinkuin se olikin, en tiedä onko edellinen sitten kasannut väärin... Nyt solenoidin piuhan irrottaminen ei vaikuta kierroksiin mitenkään.ff kirjoitti:Ei mene munkaan auto moottorijarrutuksessa laihalle,vaan seosmittari pysyy reilusti vihreällä.
Ootta kattonu tyhjäkäynti solenoidin?Onko se mäntä varmasti oikeinpäin,mulla ainakin jumitti kierrokset reiluun tonniin,kun tuli kasattua solenoidi väärin.
Joo voihan se olla... ainakaan se ei ennen putsausta ollut jumissa ja muutenkin tuli purkaessa helposti pois ja liikkui sulavasti kasauksen jälkeen. Eipä siinä auta kuin vaihtaa sekin sittencossuesco kirjoitti:Jos sulla on tyhjäkäynti-ventiili väljä? Itsellä vaihdettiin ex-cossusta jo vuonna -96 7 vuoden ajon jälkeen, eli mäntä ventiilin sisällä pitää olla jämpti eikä reunoista kulunut.
Ei kai sillä väliä jos vaan hyvin toimii.SeppoJJ kirjoitti: Joo letku irti 3,8bar stage1 lastulla. Mitään ohjeita ko. lastuun mulla ei ole mutta jostain olin lukevinani että noin 3,8 olis hyvä ja nyt vaikuttais olevan sopivasti soppaa ahdoilla ainakin. Lambdaa mulla ei ole vielä ollenkaan kiinni, että en ole ihan speksien mukaan sitä säätänyt, kai se sitten vaikuttaa...![]()