Sierran sähkökattoluukku

Mallikohtaiset keskustelun aiheet.

Valvoja: CRSC Hallitus

SeppoJJ
Viestit: 580
Liittynyt: Ti Toukokuu 31. 4:26:26 2005
Paikkakunta: Tampere & Virrat

Sierran sähkökattoluukku

Viesti Kirjoittaja SeppoJJ » La Kesäkuu 17. 1:17:19 2006

Ostin tuossa talvella Sierran sähköisen luukunaukaisumekanismin ja meinasin sitä nyt asentaa mutta hiukkasen tuli ongelmia. Mulla on tuossa nyt se moottoriosa sekä kuoriosa katkaisimineen ja valoineen. Ensimmäinen ongelma ilmeni kun sovitin moottoriosaa paikalleen ja siinä sen tappirei'ässä näkyi olevan spoorit paljon tiheemmässä kuin mitä tuossa luukun aukaisutapissa on. Toinen ongelma on sen moottoriosan asentaminen paikalleen kun siinä on takana ne rei'ät etäänpänä toisistaan kuin mitä siinä tapin kahta puolen olevat rei'ät joista tulee yläkautta ne kiinnityspultit läpi. Sitten vielä se etuosa olis tyhjän päällä.

Kuuluisiko tohon siis vielä jonkunmoinen kehikko vielä millä sen saisi asennettua ja onko siinä kehikossa sitten vielä joku "voimansiirto" sen moottoriosan ja tapin väliin vai onko vaan vääränmallinen tappi ja vääränmallinen katto kun ei sovi? Joku kuva valmiista asennuksesta ilman kuorta olisi kyllä poikaa... :roll:
Jäsen #1114
Kayttöauto: BMW 320d M-Sport '03
Harrasteato: Sierra Cosworth 2wd '89
Ex-autot: Sierra Cosworth 4x4 '92 MYYTY, Sierra 2wd Cosworth-look, Sierra Cosworth '87, Sierra DOHC '89

Mankka
Viestit: 1118
Liittynyt: Su Maaliskuu 24. 21:24:11 2002

Re: Sierran sähkökattoluukku

Viesti Kirjoittaja Mankka » La Kesäkuu 17. 12:38:41 2006

SeppoJJ kirjoitti:Ostin tuossa talvella Sierran sähköisen luukunaukaisumekanismin ja meinasin sitä nyt asentaa mutta hiukkasen tuli ongelmia. Mulla on tuossa nyt se moottoriosa sekä kuoriosa katkaisimineen ja valoineen. Ensimmäinen ongelma ilmeni kun sovitin moottoriosaa paikalleen ja siinä sen tappirei'ässä näkyi olevan spoorit paljon tiheemmässä kuin mitä tuossa luukun aukaisutapissa on. Toinen ongelma on sen moottoriosan asentaminen paikalleen kun siinä on takana ne rei'ät etäänpänä toisistaan kuin mitä siinä tapin kahta puolen olevat rei'ät joista tulee yläkautta ne kiinnityspultit läpi. Sitten vielä se etuosa olis tyhjän päällä.

Kuuluisiko tohon siis vielä jonkunmoinen kehikko vielä millä sen saisi asennettua ja onko siinä kehikossa sitten vielä joku "voimansiirto" sen moottoriosan ja tapin väliin vai onko vaan vääränmallinen tappi ja vääränmallinen katto kun ei sovi? Joku kuva valmiista asennuksesta ilman kuorta olisi kyllä poikaa... :roll:

Sähkökattoluukun moottorille on teline joka pultataan kattoon ja moottori pultataan telineeseen. Telineen tehtävä on ainoastaan pitää moottoria paikallaan. Manuaalisen ja sähköisen kattoluukun kiskojen booreissa on eroja. Sinulta puuttuu oikeanlainen kattoluukun kiskomekanismi, jossa olisi moottorille oikeanlainen boori.

jiivee
Viestit: 1300
Liittynyt: Pe Joulukuu 7. 13:00:36 2001

Viesti Kirjoittaja jiivee » La Kesäkuu 17. 12:39:30 2006

Se osa täytyy vaihtaa sieltä kiskoista, missä ne spoorit on ei koko kiskoa. Omassa aikoinani modifion kattopahvia puukolla jotta se uusi muovi meni paikoilleen. Kiinnitin sen edestä ruuveilla siihen katon etuosassa olevaan vahvistepalkkiin ja takaosaan väsäsin u-kiinnikkeet jotka laitoin sikaflexillä kiinni.

Sierra XR
Viestit: 7975
Liittynyt: To Tammikuu 22. 21:07:18 2004
Paikkakunta: Lempäälä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sierra XR » La Kesäkuu 17. 22:08:55 2006

muttamutta:itse sovittelin Scorpion moottoria Sierran veivin tilalle niin yllätysyllätys:niin vaan sopi boorit tökkäämällä paikalleen ja luukku toimi täysin moitteettomasti molempiin suuntiin!tosin se kiinnityspuoli tarvii rakennella ja se on jäänyt hamaan tulevaisuuteen,mukamas jotain muutakin tekemistä... :) niin ja se Scorpion kuorihan ei todellakaan sovi paikalleen vaan sekin tarvii "rodata" kun on noi lukuvalot ja sisävalo.

sierra friikki
CRSC jäsen 2015
Viestit: 4537
Liittynyt: Ti Syyskuu 9. 13:19:13 2003
Paikkakunta: nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja sierra friikki » La Kesäkuu 17. 22:09:20 2006

tarvit sen peltitelineen tai sitten teet kiinnikkeet itse pellistä.
jos käännän auton kyljelleen niin sit on helpimpi tehdä kiinnike ,työ asento on parempi.

katto verhoilua joudut hieman silppomaan.

boori erot eivät ole vakavia
.
etsit jostain scorpionin moottorin se käy sinne sierran moottorin tilalle.
syy miksi sulla on eri boorit on se että sulla on 92 mallin moottori hallussa.


nimimerkillä "sähköllä toimii katto sierrassani"
Ihan tavallisia käyttis foordeja,ja vielä ruosteisia

SeppoJJ
Viestit: 580
Liittynyt: Ti Toukokuu 31. 4:26:26 2005
Paikkakunta: Tampere & Virrat

Viesti Kirjoittaja SeppoJJ » Ma Kesäkuu 19. 18:59:57 2006

Kiitokset.

Onneksi mulla on sentään perusasiat kunnossa eli sähköluukullisen kattoverhoilu, sierraan tarkoitetut kuoret sekä virtapiuhat moottoria varten löytyy.

Taidanpa tehdä nyt silleen että asennan käsiveivin takas väliaikasesti ja rupeen etsimään scorpionin moottoria ja vasta sitten kiinnikkeiden tekooon kun on sopiva moottori käsillä... olihan siinä skorpin mallissa yhteensopivat liittimet?
Jäsen #1114
Kayttöauto: BMW 320d M-Sport '03
Harrasteato: Sierra Cosworth 2wd '89
Ex-autot: Sierra Cosworth 4x4 '92 MYYTY, Sierra 2wd Cosworth-look, Sierra Cosworth '87, Sierra DOHC '89

Mankka
Viestit: 1118
Liittynyt: Su Maaliskuu 24. 21:24:11 2002

Viesti Kirjoittaja Mankka » Ma Kesäkuu 19. 20:29:01 2006

SeppoJJ kirjoitti:olihan siinä skorpin mallissa yhteensopivat liittimet?
on

Vastaa Viestiin