Aikalailla puolesta ja vastaan. Tulee vääjäämättä mileen, että muutamat jotka ei pidä kitkoista ei ole välttämättä päässyt kokeilemaan kunnon toimivia kitkoja.
Se olis todellahienoo kun pääsis kokeilemaan eri rengasarjoja kunnon olosuhteissa. Olis samaa autoa eri kiekoilla ja sais testata. Siinähän sen parhaiten näkis ja kokis millä kannattaa ajella.
Joku kommentoi, että raskasliikenne on se joka raiskaa tiet. No, näin varmaan on, mutta kyllä nastat tekee uraa ei sitä voi kiistää. Ulkomailla asuneena voin sanoa, että ei siinä maassa ainakaan ollut paikallisteillä mitään uria, vaikka isommatkin ajoneuvot niitä käytteli.
Sille kuskille joka rikkoi autonsa routamonttuun antaisin neuvoksi, että ota tiemestariin yhteyttä ja vaadi korvausta. Yleensä menee korvausvaatimus läpi.
Eikö ole ihan ok että tästä puhutaan ? Onhan tää helvetin iso asia meille jokaiselle. Jos puoletkin kunnossapitorahoista säästyis, niin puhuttais todella isosta summasta. Sitä säätynyttä rahaa voitais sitten kanavoida muihin hankkeisiin. Myös siksi tästä kannattaa jauhaa koska nää renkaat on kehittynyt valtavasti vuosien mittaan. Jos 5 vuotta sitten kokeillut kitkoja niin tänään tilanne saattaa olla ihan toinen, vähän niin kuin itse autojen ajo-ominaisuuksissakin on käynyt. Siitä onko autot kehittyneet ulkönäkönsä ja muovipitoisuutensa puolesta en puhu mitään
